Kuzeydoğu Avustralya’daki bölge kendi CBDC’sini başlattı

Kuzeydoğu Avustralya’daki bölge kendi CBDC’sini başlattı

Kuzeydoğu Avustralya’daki Egemen Yidindji Hükümeti (SYG), bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ve blockchain cüzdan ağı yayınladı.

SYG, 2014 senesinde kuruldu. Murrumu Walubara Yidindji liderliğindeki Yidindji ulusunun üyeleri, 2014 yılında Avustralya ile yasal bağlardan vazgeçti. Yidindji’nin Aborijin halkı 60.000 yıldan fazla bir süredir bölgede yaşıyor. 

Yidindji hükûmeti, Avustralya Ulusu ile bir mutabakat zaptı imzalamayı umuyor. Aynı zamanda “diplomatik ilişkiler kurmak için Rusya ve Venezuela gibi ülkelere iletişime geçiyor

SYG dışişleri ve ticaret bakanı Murrumu Walubara, SYG ve başbakan da dahil olmak üzere Avustralya hükümetinin şu anda iki hükümet arasında resmi bir anlaşma için görüşmelerde bulunduğunu söyledi .

Bölgenin merkez bankası tarafından çıkarılan Egemen Yidindji Doları, bu noktaya kadar yalnızca bölgenin posta pulları aracılığıyla verilmişti.

Yaklaşık 100 SYG vatandaşı, yeni CBDC’lerini ve dijital kimliklerini bölgedeki yerel işletmelerin yanı sıra resmi devlet hizmetlerindeki işlemler için kullanabilecekler.

SYG mali teknoloji bakanı olarak da görev yapan Walubara, “Avustralya dolarını kullanamayız çünkü Avustralyalı değiliz” İfadelerini kullandı.

SYG, Bahamalar ve Nijerya da dahil olmak üzere CBDC yayınlayan ülkelerin ve yargı bölgelerinin büyüyen listesine katılırken, Çin’in dijital yuanı yaklaşan Kış Olimpiyatlarında sergilenecek.