Kuzey Koreli Hackerlerin Yardımıyla Kripto Para Dolandırıcılığı Yapan Adam 11 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

Kuzey Koreli Hackerlerin Yardımıyla Kripto Para Dolandırıcılığı Yapan Adam 11 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

ABD Adalet Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, siber suçlular için on milyonlarca dolar para aklayan Kanadalı bir Amerikan vatandaşının 11 yıl hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu.

36 yaşındaki Ghaleb Alaumary, 2020 yılında kara para aklama suçunu kabul etti ve ABD federal mahkemesi tarafından ABD ve ötesindeki mağdurlara 30 milyon ABD doları tazminat ödemesi istendi. 

Mahkeme belgelerine göre, Alaumary siber suçluların kirli paralarını saklamaları için ana temas noktasıydı ve aynı zamanda başkalarıyla ortaklık kurup kendi planlarını yürütüyordu.

Başka bir deyişle, kendi ekibiyle profesyonel bir kripto para aklayıcıydı. Kuzey Koreli hackerleri, dolandırıcıları ve siber suçluları içeren çok seçici bir müşteriye hitap etmesi dışında, bir bankacılık hizmetine çok benziyordu.

ABD’li Avukat Vekili David H. Estes konu hakkında şunları söyledi:

“Alaumary, Dünyanın en kötü siber suçlularından bazıları için para akladı ve hırsızların ceplerini ve dijital cüzdanlarını doldurmaya yardım eden bir dizi ortak komplocuyu yönetti.”

Alaumary ve ortakları, para çalmak için iş e-postası planlarını, ATM nakit çıkışlarını ve siber hırsızlıkları kullandı. Ardından mahkeme kayıtlarına göre banka havaleleri ve kripto para birimlerine dönüştürerek para akladı.

Alaumary daha önce iki adet kara para aklama suçunu kabul etmişti. Bir Kanada üniversitesine yapılan ve 2017‘de 9,4 milyon ABD Doları kayba yol açan bir kimlik avı saldırısı bunlardan biriydi. Bunun yanında dolandırıcılar pek çok ponzi şemasına karıştı.

ABD Adalet Bakanlığı’nın suç bölümünden Başsavcı Yardımcısı Kenneth A. Polite Jr. “Uluslararası kara para aklayıcıları, siber suçlulara kritik hizmetler sunarak, bilgisayar korsanlarının ve dolandırıcıların tespit edilmekten kaçınmalarına ve yasadışı kârlarını gizlemelerine yardımcı oluyor.” dedi.