Kuzey Koreli Hackerlar Kripto Aklamada Gelişmiş Teknolojiye Sahip

Kuzey Koreli Hackerlar Kripto Aklamada Gelişmiş Teknolojiye Sahip

Yakın tarihli bir analize göre, Kuzey Kore Pyongyang liderliğindeki siber suç örgütü Lazarus Group kripto para birimlerini çalmak ve aklamak için gelişmiş teknikler kullanıyor. Raporda, çetenin “gelişmekte olan düzenlemelere dikkate değer bir uyum” gösterdiği konusunda uyarıda bulunuldu.

Kuzey Kore ve Kripto

Çin ve Rusya geleneksel olarak siber güvenlikle ilgilenen çoğu demokratik hükümetin dikkatini çekerken, totaliter Kuzey Kore bu tür saldırılarda yavaş yavaş lider olarak ortaya çıkıyor.

Yeni Amerikan Güvenliği Merkezi (CNAS), en son raporunda, Lazarus Grubu olarak bilinen Pyongyang liderliğindeki bir siber suç örgütü hakkında uyarıda bulundu. Analiz, sonuncusunun “haydut bir bilgisayar korsanları ekibinden, yüz milyonlarca dolar değerinde kripto çalan usta bir siber suçlular ve yabancı bağlantılı kuruluşlar ordusuna” dönüştüğünü ekledi.

CNAS, kötü şöhretli organizasyonun 2020’de Singapur merkezli KuCoin borsasından yaklaşık 300 milyon dolar değerinde dijital varlık çaldığını hatırlattı. ABD düşünce kuruluşu, çete tarafından kullanılan “sofistike” hack tekniklerine de dikkat çekti:

“Bu büyük saldırı, profesyonel bir karıştırma hizmeti ve etkinliği gizlemek için yeni DeFi platformlarının kullanımı da dahil olmak üzere bir dizi karmaşık bilgisayar korsanlığı ve aklama tekniğini içeriyordu.”

Ancak, Lazarus Grubu çalınan varlıkları yeterince karıştırmadı ve bu da kolluk kuvvetlerinin saldırıyı izlemesini nispeten kolaylaştırdı:

“Bilgisayar korsanları, çalınan fonları taşımak için farklı Bitcoin adresleri kullansalar da, bunları bir avuç kümede birleştirerek, sahipliklerini tek bir kaynağa bağlamayı kolaylaştırdılar.”

Chainalysis tarafından yürütülen başka bir analize göre, Kuzey Koreli siber suçlular yalnızca 2021’de yaklaşık 400 milyon dolar değerinde kripto para çaldı. Kötü aktörler, dijital varlık borsalarına ve yatırım firmalarına saldırdıktan sonra fonları topladı.

Bitcoin, çalınan varlıkların %20’sini oluştururken, Ether %58 ile toplam ganimetin yarısından fazlasını oluşturdu. Kalan %22’lik kısım ise diğer altcoinlere ve ERC-20 tokenlerine aitti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Nayib Bukele Yabancı Yatırımcılara Vatandaşlık Vereceklerini Açıkladı

Çalıntı Kripto Gelirleri Kitle İmha Silahına Dönüşüyor

ABD’nin sayısız yaptırımına rağmen, Kuzey Kore’nin hala nükleer silahları üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Bu ayın başlarında Birleşmiş Milletler (BM), Asya devletini füze denemelerini çalıntı dijital varlıklarla finanse etmekle suçladı.

Örgüt, Kuzey Kore’nin yalnızca Ocak ayında dokuz nükleer deneme başlattığını ve ülkenin silah tarihinde bir ay içinde gerçekleştirilen en fazla sayıda test olduğunu belirtti.

BM, “Kuzey Kore, hızlı konuşlandırma, geniş hareketlilik (denizde dahil) ve füze kuvvetlerinin gelişmiş direnci için artan yetenekler gösterdi” diye uyardı.

Bununla birlikte, Çin ve Rusya, Kuzey Kore’yi bu tür programları başlatmakla suçlayan açıklamayı imzalamayı reddetti.