Kuzey Koreli Hackerlar, Aylarca Süren Siber Suç Kampanyasında Kripto Girişimlerini Hedeflediklerini Söyledi

Kuzey Koreli Hackerlar, Aylarca Süren Siber Suç Kampanyasında Kripto Girişimlerini Hedeflediklerini Söyledi

Kaspersky‘nin yayınladığı bir rapor, kripto para birimi girişimlerini hedefleyen kimlik avı ve sosyal mühendislik saldırılarının arkasındaki Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarını belirledi.

ABD Hazine Bakanlığı‘na göre Kaspersky, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının dünya çapındaki finans kurumlarından 1,1 milyar dolardan fazla para çalan BlueNoroff olduğunu dahili olarak belirledi. BlueNoroff’un, uluslararası yaptırımlar tarafından engellenen Kuzey Kore hükümetini finanse etmek isteyen daha büyük bir siber suç grubu olan Lazarus‘un bir parçası olduğuna inanılıyor.

Kaspersky’nin gözlemlediği bir plan, BlueNoroff’un sosyal mühendislik ve kimlik avı saldırıları için başarılı kripto girişimlerini hedef almasıydı. Saldırıyı kolaylaştırmak için şirket içindeki önemli kişileri ve konuşmaları tespit ettiler.

Başka bir plan, BlueNoroff’un Grayscale Investments ve medya yayını CoinDesk‘in sahibi olan kripto odaklı firma Digital Currency Group‘un (DCG) üst yönetimindeki bir kişiyi taklit etmesini içeriyordu. Kaspersky raporda, BlueNoroff’un hedefin virüslü bir bağlantıya tıklamasını umarak kripto başlangıcındaki birine DCG personelini taklit eden bir e-posta gönderdiğini yazdı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Meksika’da 5.78 Bitcoin’e Ev Satışı Yapıldı

Bilgisayar korsanları, DCG’ye ek olarak, hedeflenen kimlik avı saldırılarında diğer 14 şirketin adını kötüye kullandı.

Blockchain analitik firması Chainalysis‘in bir raporuna göre, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları 2021’de tek başına yaklaşık 400 milyon dolar değerinde dijital varlık çaldı. Bu oran önceki yıla göre %40’lık bir artış gösteiyor.