Kuzey Kore Borsalardan 1,7 Milyar Dolardan Fazla Kripto Çalmakla Suçlandı

Kuzey Kore Borsalardan 1,7 Milyar Dolardan Fazla Kripto Çalmakla Suçlandı

Güney Kore medya kuruluşlarının bildirdiğine göre, Kuzey Kore’nin birkaç yıl içinde borsalardan 1,7 milyar doların üzerinde kripto para çaldığı iddia edildi.

Raporlar ayrıca, ağır yaptırımların uygulandığı ülkenin varlıkları hemen nakit olarak satmak yerine onlardan en iyi şekilde yararlanmak için uzun vadede tuttuğunu belirtiyor.

Kuzey Kore’nin borsalardan fon çalmak için bilgisayar korsanlarını kullandığına dair suçlamalar uzun süredir devam ediyor. ABD ayrıca Ekim 2021‘de ülkenin bunu birkaç yıldır yaptığını belirtti. ABD’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

”Bu müsadere davasında ABD hükümeti, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının, üç sanal varlık borsasından sanal varlıkları çalmak ve gelirleri aklamak için diğer kara para aklama suçlularıyla birlikte komplo kurduklarını tespit etti.”

Görünen çalışma şekli, bilgisayar korsanlarının dahili çalışanlara kötü amaçlı kod içeren e-postalar göndermeleri ve bu sayede borsalardan kripto para çalmalarına izin vermesidir.

Ülke ayrıca Güney Kore, Slovenya, Endonezya ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerindeki borsaları hedefliyor. Ayrıca, raporlar paranın nükleer programını ve balistik füze gelişimini finanse etmek için kullanıldığını belirtiyor. 

Kuzey Kore, kendisine uygulanan ağır ekonomik yaptırımlarla, yaptırımları aşmak için el altından taktiklere başvuruyor

Kripto para birimleri, hükümetleri ve liderleri endişelendiren bu çabada önemli bir araç haline geldi. ABD ayrıca geçmişte Kuzey Kore’nin bankalara olası saldırıları konusunda uyardı ve bu da sıkıntıları artırdı.