Küresel piyasalarda Fed etkisi sürüyor

Küresel piyasalarda Fed etkisi sürüyor

Geçen haftaki Fed toplantısında faizlerin artamaya devam edeceği ve daha uzun bir müddet yüksek kalacağı istikametinde iletiler verilmesinin piyasalar üzerindeki tesiri sürüyor.

Yeni hafta ile birlikte Çin’de Kovid’e bağlı ölümlerin, resmi açıklamanın bilakis yükseliyor olabileceği tasası riskli varlıklara yönelik iştahı azalttı. Cuma günü yüzde 1 civarı düşüşlerle kapanan Wall Street endeksleri yeni süreç gününde vadeli süreçlerde hafif artıda.

Asya endeksleri düşüyor. Japonya Merkez Bankası’nın yüzde 2 enflasyon maksadı siyasetini esnetebileceği ve daha şahin bir siyaset izleyebileceğine dair haberin tesiri ile Japon yeni evvel paha kazansa da, hükümet sözcüsünden gelen yalanlama ile karlarının bir kısmını geri verdi. Dolar bu sabah G-10 para üniteleri karşısında kıymet kaybediyor.

Japonya’da siyaset değişecek mi?

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Kyodo ajansının haberine nazaran, Japonya Merkez Bankası (BOJ) ile 10 yıllık bir mutabakatın gözden geçirilmesini ve yüzde 2 düzeyindeki enflasyon amacına esneklik getirilmesini kıymetlendiriyor.

Haberde hükümet kaynaklarına atıfta bulunan Kyodo, Kishida’nın bu mevzuyu nisan ayında mevcut BOJ Lideri Haruhiko Kuroda’nın yerine geçecek isimle tartışacağını bildirdi.

Kuroda uzun müddettir merkez bankası ve hükümet tarafından Ocak 2013’te yayınlanan ortak bildiriyi, yüzde 2’lik istikrarlı bir enflasyon maksadı oluşturmaya yardımcı olmak için uyguladığı devasa genişleme programının bir münasebeti olarak gösteriyor. Kyodo’nun haberinde, mutabakatta yapılacak bir revizyonun merkez bankasının para siyasetinde değişikliklere yol açabileceği belirtildi.

Bu değişikliğin, ultra gevşek para siyasetinden vazgeçilmesi ve daha şahin bir duruş benimsenmesi manasına gelebileceği öngörülüyor.

Geçen hafta Bloomberg, mevzuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Japonya Merkez Bankası yetkililerinin fiyat artışları ve global iktisattaki yavaşlama ihtimalini yakından incelendikten sonra gelecek yıl para siyasetini güncelleyebileceği tarafında bir haber yayınlamıştı. Japonya Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno, Kyodo’nun haberine ait olarak, “Bu istikamette bir kararın alındığı gerçek değil” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Bloomberg HT