Kripto Para Piyasası

Küresel piyasalarda borç tavanı rallisi

ABD piyasalarının bir günlük tatilin akabinde açılmasıyla birlikte ABD devlet tahvilleri ve pay senetleri vadelileri, borç tavanı görüşmelerinin olumlu seyretmesi sebebiyle ralli yapıyor.

Uzun vadeli tahvillere olan taleple birlikte ABD 10 yıllık getirisi 4 baz puan düşüşle yüzde 3,758’e geriledi.

Asya Pasifik’te ise gerilen Çin-ABD bağlarının tesiri hissediliyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1, Çin CSI 300 ise yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Morgan Stanley’in Güney Koreli yapay zeka teknolojileri şirketlerine yönelik tavsiyesini yükseltmesinin akabinde Kospi endeksi Asya Pasifik bölgesi piyasaları içinde olumlu ayrışıyor. Bloomberg Dolar Endeksi 1.246 puan düzeyinde yatay.

Borç tavanı krizinde son düzlük

ABD Lideri Joe Biden’ın Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi lideri Kevin McCarthy ile borç tavanı görüşmelerinde ön muahedeye varmasının akabinde takvim netleşti.

Oylama öncesi Salı günü Temsilciler Meclisi’nde vekillerin borç tavanı mutabakatı hakkında bilgilendirilmesi bekleniyor.

Hem Beyaz Saray hem de Cumhuriyetçiler yasanın geçmesi için lobi faaliyetlerini hızlandırmış durumda. Lakin iki tarafın vekillere verdiği bildiriler farklılık gösteriyor.

Beyaz Saray’a nazaran varılan mutabakat 10 yılda 1 trilyon dolarlık harcama kesintisine yol açarken Cumhuriyetçiler ise bunun iki katı düzeyinde kesinti uygulanacağını savunuyor. Çarşamba günü oylanacak yasa geçerse 1 Haziran’da ABD’nin temerrüde düşmesi tehlikesi de savuşturulmuş olacak.

Kaynak: Bloomberg HT

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu