HaberlerKripto Para Haberleri

Küba Merkez Bankası, Kripto Paralarla İlgili Ponzi Vakalarına Karşı Uyarıda Bulundu

Ülkenin merkez bankası geçtiğimiz günlerde ada genelinde artan kripto para ile ilgili dolandırıcılık vakaları hakkında bir uyarı yayınladı.

Küba merkez bankası geçtiğimiz günlerde artan kripto para dolandırıcılıklarına karşı önemli uyarılarda bulundu.

Küba, son birkaç aydır dijital varlıkların kabulüne dair somut adımlar atmaya başladı. Ancak her ülke gibi hedefe giden yolun daha çok başında denilebilir.

Uyarıda Kripto Para Dolandırıcılığı İddiasından Bahsediliyor

Küba Merkez Bankası tarafından yayınlanan bildiride, vatandaşların ponzi sistemlere karşı dikkatli olması gerektiği söylendi.

Ponzi sistemleri kullanan kripto para dolandırıcıları uzun süredir devam eden bir ekonomik krizden sonra ülke çapında pek çok insanı mağdur etti.

Merkez bankası yetkilileri ek olarak, Mind Capital, Mirror Trading, Arbistar, Trust Investing, Qubit Life ve X-Toro gibi Küba’da lisanssız faaliyet gösterdiği iddia edilen şirketlerden bazılarının isimlerini de yayınladı.

Arbistar adında ki sahte şirkette, birkaç ülkede binlerce kişiyi dolandırmakla suçlandığı için İspanyol yetkililerin döngüsüne girmişti. Küba Merkez Bankası bu tür kırmızı bayraklı şirketler hakkında şu yorumları yaptı:

“Bu kuruluşlar, sosyal ağlarda ve diğer platformlarda yanıltıcı reklamlar yoluyla, tüketicilerin ilgisini uyandırma niyetiyle kripto varlıklarını yeni bir kaynak olarak kullanıyor. İnsanlara hızlı kar yapma imkanı sunduklarını iddia ediyorlar. Bu tür reklamlar genellikle görünür bir risk olmadan hızlı ve kolay bir şekilde kar elde etmenin kısa yolunu vaat ediyor. “

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu