Küba Hükümeti Ödemeler İçin Kripto Paraları Tanımak ve Düzenlemek İstiyor

Küba Hükümeti Ödemeler İçin Kripto Paraları Tanımak ve Düzenlemek İstiyor

El Salvador, bu yılın başlarında Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı olarak kabul ederek adeta tarih yazmıştı. Bunun ardından, BTC’ye dair önemli adımlar atan ülke sayısı artmaya başladı.

Yakın tarihli bir rapor, Küba Merkez Bankası’nın ülkenin dijital varlıkları yasal olarak kullanmasını sağlayan kurallar uygulamak istediğini gösterdi.

news.stevedabitcoin.com olarak 14 Mayıs tarihinde Küba’nın kripto paraları benimsemeye yönelik önemli hamleler yaptığını aktarmıştık.

Bloomberg, paylaştığı bir raporda ülkenin gerçekten de dijital varlık alanına adım atmayı planladığını ve önemli çalışmalar yaptığını bildirdi.

Rapor, Küba hükümetinin Merkez Bankası ile birlikte ödemeler için kripto para birimlerini tanımak ve düzenlemek istediğini ortaya koyuyor.

Merkez bankası otoritesi, kuralları uygulayacak ve ada içinde faaliyet gösterebilecek bu tür hizmetlerin sağlayıcılarına nasıl lisans verileceğini belirlemeye çalışıyor.

Küba ekonomisi yıllarca zarar gördü, ancak eski ABD Başkanı Trump’ın yönetimi yeni yaptırımlar uyguladığında ve doların kullanımını felce uğrattığında bir darbe daha aldı.

Üst düzey bir Küba bakanlığı yetkilisi Johana Tabalada tarafından yakın zamanda yapılan bir tahmin, bu önlemlerin ülkeye yaklaşık 20 milyar dolara mal olduğunu ortaya çıkardı.

Sonuç olarak, bitcoin ve bazı kripto para birimlerinin merkezi olmayan yapısı Küba için uygun bir alternatif sağlayabilir.

Devlet, dijital varlık operasyonlarının bir dereceye kadar kontrol edildiğinden emin olmak ve bunları sosyo-ekonomik çıkarlar nedenleriyle kullanmak istiyor.