Faydalı Bilgiler

Kriptoloji ve Kripto Para Nedir? 

Kripto para birimlerine dair bir yola çıkmayı düşünüyorsanız öncelikle işe kriptoloji kavramından başlamalısınız.

Kriptoloji hakkında kısaca şifreleme bilimidir diyebiliriz. Veriler yazı, rakam ya da herhangi bir mesaja göre şifrelenir. Böylece güvenli bir ortam sağlanarak alıcıya gönderilir. Kriptoloji için bu şifreleme sisteminin çözülmesi ile verilerin ortaya çıkması sürecini kapsar diyebiliriz.

Bu bilim dalı kripto paralar ile yakından ilişkilidir. Çünkü dijital varlıklarda da çeşitli şifreleme yöntemleri kullanılıyor.

Kripto para nedir? 

Kripto paralar güvenlik nedeniyle kriptoloji bilimini kullanan dijital para birimleridir. Bu dijital varlıklar matematik temelli şifrelenmektedir.

Aslına bakacak olursak banka kartlarımızda ve sanal kartlarda yaptığımız tüm işlemlerde uzun senelerdir bu paraları kullanıyorduk.

Bildiğiniz gibi bankalar kasalarından fiziksel olarak para çıkarmaz. Yani tüm parayı sanal bir şekilde harcıyorduk ve bir bakıma bu paralarda kripto paraydı.

Çünkü sistemler yalnızca rakamlardan ibaretti. Yeni kripto paralarda temel olarak bu mantıkla çalışmaktadır. Dünya çapındaki diğer para birimlerine göre bu kadar fazla talep görmesinin ve sevilmesinin en büyük sebebi ise organik bir yapıya sahip olmasıdır.

Yani kripto paralar herhangi bir hükümet veya merkezi otorite tarafından yönetilemiyor. ( Tabi şimdilik) Bu da, para biriminin daha güvenli olarak anılmasına katkı sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu