Kripto varlık yatırım eserleri yüksek süreç hacmine karşın düşük ölçülü çıkışlar gördü

Kripto varlık yatırım eserleri yüksek süreç hacmine karşın düşük ölçülü çıkışlar gördü

Investing.com – Spot Bitcoin ETF süreçleri yakından takip edilirken kripto varlık yatırım eserleri piyasasından geçen hafta 21 milyon dolarlık kısmi çıkış gerçekleşti.

Önceki hafta 1,18 milyar doları bulan net girişlerin akabinde geçen hafta 11,8 milyar dolarlık hayli yüksek süreç hacmi gerçekleşmesine karşın düşük ölçülü net çıkış kaydedildi.

CoinShares bilgilerine nazaran ABD piyasasında mevcutta bulunan daha yüksek maliyetli ihraççı şirketler, 2,9 milyar dolarlık çıkış görürken yeni ihraç edilen ETF’ler, piyasa sürülmesinden bu yana toplam 4,13 milyar dolar giriş ile ilgi odağı olmaya devam etti.

Son datalara nazaran piyasadan geçen hafta 21 milyon dolarlık çıkışın gerçekleşmesi, evvelki hafta Bitcoin yatırım eserlerine yönelik 11,8 milyar dolarlık giriş ile 2023 ortalamasınında 7 kayına ulaşan süreç hacimlerini gölgede bıraktı.

Bölge bazında bakıldığında ABD’de 263 milyon dolarlık fon talebi gelirken Kanada ve Avrupa piyasasından 297 milyon doları bulan çıkışlar kaydedildi. CoinShares analistleri, bu ivmeyi süreç fiyatlarının epey cazip olduğu ABD piyasasına yönelik bir göç hareketi olarak yorumladı.

Varlık bazında bakıldığında Bitcoin yatırım eserlerinden çıkış 25 milyon dolar olarak raporlandı. Düzenlenmiş borsalardaki yüksek süreç hacminin %63’ü de Bitcoin süreçlerinden oluştu.

11 Ocak’ta süreçlere başlayan spot Bitcoin ETF’ye yönelik talep artışı piyasada mevcutta süreç gören öteki eserlerden yaklaşık 2,9 milyar dolarlık çıkışa neden oldu. Çünkü bu eserlerinden daha yüksek maliyetli kalması çıkışlarda kıymetli bir faktör olarak görülüyor. Öteki yandan yatırımcılar, ETF onayının akabinde fiyattaki zayıflamaya bağlı olarak Short Bitcoin eserlerine talebini artırdı. Son rapora nazaran Short Bitcoin eserleri 13 milyon dolarlık giriş kaydetti. Altcoin fonları da son çıkışlarda başrol oynadı. Ethereum fonları 14 milyon dolar azalırken Solana fonlarından çıkış ölçüsü 8,5 milyon dolar oldu.

Blockchain bölümünde faaliyet gösteren şirketlerin pay senetleri ise 156 milyon dolarlık kıymetli bir talep görürken son 9 haftada 767 milyon dolara ulaştı.

InvestingPro: Finansal Keşiflerinizde Yanınızda

Yatırımlarınızı sıradanlıktan çıkarın ve muvaffakiyete adım atın! InvestingPro, borsa bilgilerinden adil bedellere, sıhhat durumu tahlillerinden profesyonel grafiklere kadar her şeyi bir ortaya getirir. Özel planlarımızla %60’a varan indirimlerle, başarılı bir finansal geleceğin kapılarını aralayın. Yıllık abonelik için INVTROZEL1A, iki yıllık abonelik için ise INVTROZEL2 kodlarıyla avantajları çabucak yakalayın. 31 Ocak’ta sona eren bu fırsatı kaçırmayın.

Kaynak: Investing TR