Kripto Piyasaları Alt Sezonun Eşiğinde mi?

Kripto Piyasaları Alt Sezonun Eşiğinde mi?

Alt Sezon Tabiri Doğru mu? Alternatif Sezon mu Demeliyiz?

Kripto para piyasaları aşağı doğru hareket ederken, önde gelen bir blockchain araştırmacısı, ufukta başka bir “alt sezon” olup olmadığını analiz ediyor.

Araştırma firması IntoTheBlock Lucas Outumuro, yakın tarihli bir bültende Ethereum‘un (ETH) Bitcoin (BTC) karşısındaki fiyatının 42 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını belirtiyor.

Ethereum’un son iki seferde yıllık yeni en yüksek seviyelere ulaşmasını, ETH ve daha küçük sermayeli altcoinler için “yüksek büyüme dönemleri” ‘ni izlediğine dikkat çekiyor.

Analist açıkladı:

“ETH/BTC 0,08’in üzerinde kalırsa, kripto piyasalarında daha yüksek risk durumu gösterebilir.”

Blockchain araştırmacısı ayrıca son yedi yılda Bitcoin dışı kripto varlıkların tarihsel olarak Aralık ayında BTC için %21 getiriye kıyasla %38 ortalama getiri elde ettiğini belirtiyor.

“Piyasadaki pek çok kişi, bu tarihsel emsal nedeniyle yükseliş fiyat hareketi bekliyor olabilir, ancak dördüncü çeyrekte zaten %30 büyüme gerçekleşti.”

Araştırmacı, farklı altcoin projelerinin yaygın sektörleri göz önüne alındığında, “alt sezon”un aslında modası geçmiş bir terim olabileceğini öne sürüyor.

“Kripto içindeki farklı sektörler, geçmiş boğa piyasası boyunca kendi eğilimlerini belirledi ve daha uzun zaman dilimlerinde daha düşük korelasyonlara yol açtı.

Bu, 2020 yazında DeFi belirteçleriyle, ardından 2021 yazında NFT’lerle ve daha yakın zamanda metaverse ile ilgili belirteçlerle belirgin hale geldi.

Nihayetinde bu, eğer bir ‘alternatif sezon’ gelirse, bazı sektörlere diğerlerinden daha fazla fayda sağlayabileceği anlamına gelebilir.”