HaberlerKripto Para Haberleri

Kripto Paraları En Çok Benimseyen Ülkelerden Biri Venezuella

Venezuela kripto para birimlerini nasıl kabul etti?

Chainalysis şirketi tarafından yayınlanan 2020 raporunda dünyada en çok kripto para benimseyen üçüncü ülke Venezuela seçildi.

Vatandaşlarının son derece yüksek enflasyonla başa çıkması ve satın alma gücünü kaybetmesi ile ülke, bu varlıkların ayakta kalması için önemli bir dönüş yaptı.

Venezuela Kripto Paraları Nasıl Benimsedi?

Venezuela’nın kripto para birimini en çok benimseyen ülkelerden biri olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Devlet yetkilileri de dijital paralara olan sıcak bakışını pek çok kez dile getirmişlerdir.

Bu durum, Chainalysis tarafından yayınlanan raporla, Venezuela’nın tüm dünyada en çok kripto para benimseyen üçüncü ülke olduğunu ortaya çıkardı. 

Senelerce süren yanlış para politikalarının, döviz kontrollerinin ve yolsuzluğun sonucu olan ekonomik felaket ülkeyi kripto para birimlerini benimsemeye doğru itti.

Venezuela'nın Neden En Çok Kripto Kabulüne Sahip Üçüncü Ülke Olduğuna Bir Bakış

Venezuela, bölgedeki en zengin ülkelerden biriyken sadece birkaç yıl içinde enflasyonist bir karmaşa içine girdi. Bu felaketin ardındaki rakamları saptamak zor çünkü resmi kurumlar yıllardır bu rakamları saklıyor. Ancak birkaç resmi olmayan kaynak, bu krizin büyüklüğünü anlamamıza yardımcı olabilir.

Venezuela'nın Neden En Çok Kripto Kabulüne Sahip Üçüncü Ülke Olduğuna Bir Bakış

Venezuela’da Enflasyon

Venezüella ekonomisi her zaman önemli enflasyon rakamlarına sahip olma eğilimindeyken, 2014 senesinde %69‘luk bir artışla geri dönüşü olmayan bir noktaya ulaştı.

Venezuela’da kripto para birimlerinin kullanımı son derece yaygın olarak biliniyor. Vatandaşlar yatırım aracı olarak genellikle dijital paraları tercih ediyorlar.

2018 için Uluslararası Para Fonu , yıllık enflasyonun son derece yüksek olacağını söyledi ve Venezuela’yı o zamanki en kötü hiperenflasyonist yükselişlerden birine yerleştirdi.

Bu, yerel para birimlerinde birikim yapan Venezuela vatandaşlarını on seneden daha kısa bir sürede yoksulluk durumuna getirdi ve ulusal para biriminin değeri düşmeye başladı.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu