Faydalı Bilgiler

Kripto paralar ilk olarak nasıl ortaya çıktı?

Son zamanların parlayan yıldızı olan kripto paralar ilk olarak nasıl ortaya çıktı? Yakından bir göz atalım.

Şu an dünya genelinde kullanılan para sisteminin temeli Lidyalılar‘a kadar dayanıyor. Bunu tarih kitaplarında pek çok göz görmüşüzdür.

Peki son dönemlerin dilden düşmeyen dijital varlıkları olan kripto paralar ilk olarak nasıl ortaya çıktı? Sanal dünyanın muhtemelen en büyük sırlarından biri şu anda bu soru olabilir.

Ortaya çıkış hikayesi, bizi direkt olarak ilk kripto para birimi olan Bitcoin‘e doğru sürükleyecek. Bitcoinin kurucu ismi olarak Tüm kaynaklar “Satoshi Nakamoto” rumuzlu gizemli ismi işaret ediyor. Fakat bu ismin kimi ya da neyi temsil ettiği hala gün yüzüne çıkarılamadı.

Kripto Paralar Denildiğinde İlk Akla Gelen Bitcoin

Toplum tarafından ilk ve en çok benimsenen kriptolu para birimi Bitcoin olduğu için bu dijital varlığa kripto paraların atası diyebiliriz.

Bitcoin, Sahoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi veya grup tarafından geliştirilen, açık kaynak kodlu bir yazılım. Orta da birçok iddia dolaşıyor olsa da şu anda net olarak bu ismin karşılığının kim veya kimler olduğu bilinmiyor.

Başlığımıza özetle cevap vermek gerekirse kripto paralar ilk olarak 2007 yılında Bitcoin kripto para birimi ile ortaya çıktı.

Geliştiricinin kendi aktardığı bilgilere göre kripto para birimleri merkeziyetçi yapıyı ortadan kaldırma düşüncesi ile kuruldu. Bunun ilk temsilcisi de namı değer Bitcoin olarak kayıtlara geçti.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu