Kripto paralar haftanın ilk günü nasıl hareket ediyor?

Kripto paralar haftanın ilk günü nasıl hareket ediyor?

Investing.com – Kripto paralar, genel olarak hafta sonu dar bantta yatay hareket ederken bu görünümü haftanın birinci gününe de taşıdı. 

Piyasa bedeli açısında yüksek sermayeli kripto paralar, bugün karışık bir seyirede hareket ediyor. O denli ki an prestijiyle birinci 100’de 45 kripto para ekside devam ederken 55’i düne nazaran hafif artıda seyrediyor. 

Toplam piyasa kıymeti ise Kasım ayı düzeylerine dönerken 807 milyar dolarda bulunuyor. Bunun yanında ortalama süreç hacminde de gözle görülür bir düşüş kelam konusu. Geçen hafta ortalama 40 milyar doların çabucak altında devam eden süreç hacmi, bugün yarı yarıya düşmüş durumda ve 23 milyar dolar bandında bulunuyor. 

Piyasa algısını ölçen kripto para kaygı ve risk iştahı endeksi, hafif yükselişle 29 düzeyine ulaştı ve dehşet bölgesinde kalmaya devam ediyor. Endeks, geçen ay 23 düzeyiyle çok kaygı bölgesinde bulunuyordu.

Bitcoin, hafta sonundan bu yana dar bant hareketinde 16.600 – 16.800 dolar ortasında hareket etmeye devam ediyor. Ethereum ise 1.170 – 1.190 dolar ortasında sabit kalırken piyasayı toplamda %57,8 oranında domine eden iki kripto para dünden bu yana durumunu koruyor. 

İlk 10 kripto para ortasında BNB’nin yarım puanlık yükselişi dışında öbür kripto paralarda düşüş sürüyor. DOGE, %1,3 gerileyerek 0,07 dolar bandında hareket ediyor. ADA, %0,57 düşüşle 0,26 dolardan alıcı bulurken 0,3 dolarlık ana takviyesinden uzaklaşmaya devam ediyor. XRP ve MATIC ise %2,66 oranında günlük kayıpla sırasıyla 0,34 ve 0,79 dolardan süreç görüyor. 

İlk 100 kripto parada son durum 

Piyasa kıymetine nazaran sıralanmış birinci 100 kripto parada bugün kısıtlı kazanımlar kelam konusu. Buna nazaran XDC, %5’e yakın paha kazanırken akabinde RUNE, 1INCH, IMX ve SHIB, %2 bandında yükselişle geldi. 

Bugün en çok kaybettiren altcoin’ler ise; USDN, CHZ, LEO, OKB ve GMX olarak devam ediyor. 

XDC, haftalık bazda da en çok kazandıran altcoin olarak devam ederken TWT, XCN, USDN, haftalık %30’un üzerinde düşüşe sahip. 

ABD vadeli endeksleri, piyasa açılışı öncesi geçen haftaki düşüş trendinin akabinde haftaya düşük oranlı reaksiyon alımlarıyla başladı. Dolar endeksi, geçen hafta 103 bandına gerileyerek Haziran düzeylerini test ettikten sonra bir ölçü yükseldi 104 düzeyine geri döndü. DXY, bugün yükselişine orta vererek düşüş yüklü yatay hareketini sürdürüyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing TR