Finans HaberleriHaberler

Kripto Paralar Altına Karşı Büyük Bir Dönüm Noktasına Ulaşmaya Yakın Mı?

Dijital paraların piyasa değeri dünyanın en büyük yatırım araçlarından biri olan altın ile kıyaslanmaya başladı.

Kripto para destekçileri tarafından Bitcoin’in uzun vadeli bir değer deposu olarak altına rakip olma potansiyeli sık sık dile getirilmektedir.

Kurumsal öz sermaye, yatırım fonları ve borçlanma senetleri alanında faaliyet gösteren Bernstein & Co LLC yetkilileri konuya dair önemli açıklamalarda bulundu. Yetkililer diyor ki:

“Yatırımcıların, değer kaybı riskini önleyebilecek ve daha yüksek enflasyon seviyelerinde hisse senedi riskini çeşitlendirebilecek getiri akışları bulmaları gerekiyor. Kripto para birimleri buna uyabilir.”

Altının başka amaçlar için değeri de göz önünde bulundurulacak olursa, değerli metallerin pazarı hala önemli ölçüde büyük.

Kripto para destekçileri altının yerini alması için uzun zamandır Bitcoin’i savunuyor. Uzmanlara göre yeni pazar bu açıdan altını geçmeye çok yakın.

Kripto Para&Altın
Kripto Para&Altın

Kripto para piyasasının toplam değeri şu anda 2 trilyon doların üzerinde ve özel yatırım amacıyla tutulan altın miktarıyla neredeyse eşit bir zemine oturtuyor.

Kripto paralar artık şirketlerin ve kurumsal oyuncuların desteğiyle ana akım haline geldi. Yatırımcılar dijital para birimlerini güvenilir bir değer deposu ve portföyleri çeşitlendirmenin bir yolu olarak giderek daha fazla benimsiyorlar.

Bernstein & Co LLC tarafından tapılan hesaplamalara göre kıymetli metalin piyasa değeri 8 trilyon dolara yaklaşıyor ve bu da onu kripto para evreninin kabaca dört katı büyüklüğünde yapıyor.

Firma, Bitcoin’in öncelikle bir değer deposu olarak kullanıldığını, Ethereum gibi diğer dijital para birimlerinin ise bir yatırım olarak tutulmanın ötesinde işlevselliğe sahip olduğunu söyledi.

Bill Miller: ”Değer Deposu Olarak Altından Daha İyi”

Miller Value Partners’ın kurucusu ve baş yatırım sorumlusu Bill Miller’ın kripto paralar hakkında ki yorumu şu şekilde oldu:

“Akıllı telefonunuz varsa kolayca taşınabilir ve dünyanın herhangi bir yerine gönderilebilir, bu nedenle değer deposu olarak altından çok daha iyi bir versiyon,”

BlackRock’ta yatırım sorumlusu olan Rick Rieder ise , “Bitcoin, bir altın külçeye göre çok daha işlevsel,” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu