Faydalı Bilgiler

Kripto para nasıl üretiliyor? 

Günümüzün dijital altınları olan kripto paralar nasıl üretiliyor? Detaylar içeriğimizde

Son zamanlarda kripto para nasıl üretiliyor? Sorusu ile sık sık karşılaşmaya başladık. Bildiğiniz gibi kripto paraların büyük bir kısmı herhangi bir otoriteye ya da hükümete bağlı değildir. Bu dijital varlıkların üretimi kullanıcı temelli bir modele sahip.

Konu hakkında bilmeniz gereken ilk şey, kripto para birimlerinin belirli bir üretim sınırı olduğudur. Bitcoin’den örnek verecek olursak; yayınlanan ilk protokollerinde yalnızca 21 milyon adet Bitcoin bulunabilir maddesi yer almaktadır.

Yani üretim açısından bir sınır bulunmaktadır. Hal böyle olunca da fazla rağbet görmesi kaçınılmaz oluyor. Çünkü bulunması zorlaşıyor ve küçük parçalara bölünüyor.

Kripto Para Nasıl Üretiliyor? Mining Nedir?

Madencilik bir diğer adı ile mining kavramlarını eminiz ki birçoğunuz duymuşsunuzdur. Kripto para nasıl üretiliyor? Sorusunun bu kavramlarla yakın bir ilişkisi var. Nasıl ki altın bulmak için kazım yapılıyorsa dijital para bulmak içinde matematik problemleri, cihazlar tarafından çözülmeye çalışılıyor.

Bu işlemlerde herkesin çözebilme ve üretebilme hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle en çok çalışan daha çok üretiyor denilebilir. Eğer gerekli teknolojik donanımlara sahipseniz sizlerde bir madenci olabilirsiniz.

Günümüzde mining işlemleri ekran kartları ve ASIC cihazlar ile yapılmaktadır. Bu işlem için küçük ölçekli üreticiler genellikle ekran kartlarını tercih ediyorlar. Fakat bu konuda aklınıza standart cihazlar gelmesin. Mutlaka performansı ve özellikleri yüksek olan ekran kartları seçilmelidir.

Büyük ölçekli madencilik çiftliklerinde ise ASIC cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar matematik problemlerini ekran kartlarına göre çok daha hızlı çözüyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu