HaberlerKripto Para Haberleri

İran’da Ev Elektriğini Kullanan Kripto Para Madencileri Ağır Cezalarla Karşı Karşıya Kalacak

İran hükümeti, ev içi kullanım amaçlı kripto para madenciliği yapanları ağır para cezaları ödeyecekleri konusunda uyardı.

Yetkililer kripto para madencileri elektrik tüketiminde bir artış kaydettikleri için ülkenin hidroelektrik üretiminin azaldığını ve kıtlık yaşandığını söyledi.

Kripto Madencileri Elektrik Şebekesindeki Hasarları Ödeyecek

İran’daki hidroelektrik santralleri, bu sene yetersiz yağış nedeniyle sınırlı kapasiteyle çalışıyor. Aynı zamanda, yetkililer dijital madeni paraların basılmasının giderek daha fazla elektrik enerjisi tükettiğini söylüyorlar.

Genellikle İranlı hanelere sağlanan elektriğe dayanan yasadışı madencilik operasyonları, trafolara aşırı yüklenerek şebekeye zarar veriyor.

İran Enerji Bakanlığı sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhadi, kripto para madencileri konusunda elektrik arzını etkilediklerini belirtti. Mashhadi, Teheran Times gazetesinin aktardığı bilgilere göre, bu tür tesisleri işleten madenciler tespit edilip elektrik şebekesine verdikleri zararlardan sorumlu tutulduğunda ceza alacaklarını da sözlerine ekledi.

Kripto para madenciliği, hükümetin 2019 senesinde bunu endüstriyel bir faaliyet olarak yasallaştırma kararının ardından İran’da hızla genişledi.

2020’de Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı 1.000’den fazla madencilik lisansı çıkardı. Geçen yaz enerji santrallerinin de maden çıkarmasına izin verildi.

İran Termik Santrali Holding Şirketi ( TPPH ) başkanı Mohsen Tarztalab’a göre, enerji fiyatlarındaki sürekli artışlar ve sabit fiyatlarla elektrik sağlama yükümlülüğü, elektrik sektöründe gelirler ve harcamalar arasında büyük bir uçurum oluşmasına neden oldu .

Yönetici, bir seçenek olarak kripto para madencilerine elektrik satışını işaret ederek, “Bu boşluğu doldurmak için yeni gelir kaynaklarına ihtiyacımız var” dedi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu