Kripto Para Dolandırıcıları Sahte Youtube Videolarından 9 Milyon Dolar Kazandı

Kripto Para Dolandırıcıları Sahte Youtube Videolarından 9 Milyon Dolar Kazandı

Yapılan araştırmalara göre kripto dolandırıcıları, kurbanlarını dolandırmak için yeni yollar tasarlama eylemlerini hızlandırdı.

Dolandırıcılar, ünlü kripto kişilıklerine bürünerek milyonlarca dolar para kazandılar.

Kripto dolandırıcıları YouTube videolarını değiştirerek 9 milyon dolar kazandı

Tenable tarafından yürütülen araştırmaya göre, kripto dolandırıcıları, Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, Cardano, Ripple ve Shiba Inu gibi kripto varlıkları içeren sahte promosyonlarla Ekim ayında yaklaşık 9 milyon dolarlık vurgun yaptı.

Tenable, dolandırıcıların Elon Musk, Vitalik Buterin, Michael Saylor ve diğerleri gibi kripto endüstrisindeki popüler kişilerin yer aldığı eski, alakasız YouTube röportaj videolarını kullandıklarını ortaya koydu.

Tenable, dolandırıcıların videolara sahte çekiliş olayını detaylandıran tweetlerle eşlik ettiğini açıkladı.

Dolandırıcıların genellikle video yorum bölümünde, izleyiciler tarafından istedikleri kripto cüzdan adresine gönderilen kripto bağışlarının sayısını ikiye katlamaya söz verdikleri özel bir bölüme sahip oldukları ifade edildi.

Araştırmaya daha üstünkörü bir bakış, dolandırıcıların bu işlemlerden nasıl kazanç sağladığını gösterdi.

Rapora göre, dolandırıcılar Bitcoin ile ilgili dolandırıcılıklardan 8 milyon doların üzerinde gelir elde ederken, piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto varlığı olan Ethereum’daki eşantiyon dolandırıcılıklarından 413.000 dolar aldılar.

Ayrıca dolandırıcıların, insanları yaklaşık 240.000 doları alabilmek için, meme kripto parası Shiba Inu’nun artan popülaritesinden yararlandıkları da ortaya çıktı.

Tenable araştırması, dolandırıcıların, hain operasyonlarını yürütmek için kripto alanındaki haber değeri taşıyan olaylardan yararlanma eğiliminde olduklarını da ekledi.