Faydalı BilgilerHaberler

Kripto Para Birimleri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kripto para birimlerinin gizliliği ve güvenliğine dair doğru bilinen yanlışlara bir göz atın.

Kripto para birimleri sanılanın aksine son derece güvenilirdir. Bunun yanında pek çoğu gizlilik yönünden kuvvetli dijital varlıklardır. Kullanılan blockchain teknolojisi işlemlerin şeffaf bir şekilde yapılması sağlar. Fakat kripto paralar hakkında doğru bilinen pek çok yanlış var. Şimdi bunlara bir göz atalım.

1- Kripto paralar güvenilir değildir.

Kullanılan blockchain alt yapısı sayesinde işlemlerin güvenli bir şekilde yapılması sağlanmaktadır.  Çünkü bu teknolojide yapısı nedeniyle geriye dönük manipülasyon mümkün değildir. Kripto para birimlerinin korunması ise kişilerin kendi sorumluluklarındadır. Kullanıcılar kişisel verilere ve varlıklara ait bilgileri kimseyle paylaşmamalıdır.

2- Anonimdirler ve takipleri zordur.

Söz konusu Bitcoin ve blockchain olduğunda anonimlik söylemleri kaçınılmaz oluyor. İşlemler gerçekleşirken kullanıcıların bilgileri tamamen anonimdir. Yani kullanıcılar kendileri varlıklarını ve cüzdan adreslerini açıklamadıkça anonim kalır. Ancak kişilerin cüzdan adresleri ve işlemleri blockchain sistemine kaydedilir. Bu bilgiler herkes tarafından görülebilir ve takip edilebilir.

3- Yasadışıdırlar ve kullanımları suçtur.

Japonya, Güney Kore, Almanya, İsviçre, ABD ve Kanada gibi ülkelerde kripto para piyasalarında çeşitli yasal düzenlemeler yapıldı. Aynı şekilde ülkemizde de kripto paralara yatırım yapmanın önünde herhangi bir engel bulunmuyor. Her gün milyonlarca kişi yerli ve yabancı borsalar aracılığı ile alım-satım işlemlerini yapmaktadır.

4- Merkeziyetsiz olduğu için herhangi bir sorunda muhatap bulunamaz.

Kripto paraların merkeziyetsiz yapısı, herhangi bir otorite tarafından kontrol edilememesi anlamına geliyor. Bu piyasa kişilerin ya da kurumların tekelinde değildir. Finansal özgürlüğün temelinde de bu yatıyor. Önemli olan nokta güvenilir platformlarda işlem yapmaktır. Hemen hemen tüm borsalarda kesintisizi bir şekilde hizmet veren destek birimleri bulunuyor. Tüm soru, istek ve şikayetlerinizi bu birimlere bildirebilirsiniz.

5- Finansal sistemin sonunu getirecek.

Kripto paraların gelişmiş teknolojileri elbette finans sisteminde bir takım değişiklikler yaratacaktır. Ancak kripto paralar geleneksel sistemi yok etmektense güçlü bir alternatif olma ihtimali çok daha yüksektir. Örnek verecek olursak; e-mailler, sms ve telefon gibi sistemlere nasıl önemli bir alternatif olduysa kripto paralarda mevcut finansal oyunculara alternatif olacaktır.

6- Faaliyetlerine son verilebilir.

Bunun tek yolu devletlerin bu paraları yasadışı ilan etmesi ve tamamen yasaklamasıdır. Dünya çapında kabul gören ve öncü ülkelerin düzenlemelerde bulunduğu bu piyasa yasadışı ilan edilmek bir yana gün geçtikçe devletler tarafından daha fazla kabul görmeye devam ediyor. Hatta artık İsveç, Güney Kore ve Çin gibi ülkeler kendi dijital paralarını oluşturmak için çalışmalara başladı.

7- Suçlular için biçilmiş kaftan.
Parayı veya altını suç işlemek için kullananlar kripto para birimleriyle de bunu yapmak isteyebilir. Bu bağlamda her finansal öğenin suçlular tarafından istismar edilebileceğini göz ardı etmemek gerek. Blok zinciri sisteminde kripto paraların hangi cüzdanda olduğu ve transfer bilgilileri şeffaf bir şekilde takip edilebiliyor. Bu da aslında çok daha güvenilir olduğunu gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu