Kripto madencilerinin Kazakistan’a akışının enerji arzını zorladığı açıklandı

Kripto madencilerinin Kazakistan’a akışının enerji arzını zorladığı açıklandı

Kazakistan’da Neler Oluyor?

Şimdilerde Bitcoin hash oranına en büyük ikinci katkı sağlayan ülke olan Kazakistan‘ın enerji şebekesi, Çin‘den birçok kripto para madencisinin ve düşük maliyetli elektrikten yararlanmak isteyen diğerlerinin eklenmesiyle başa çıkmak için hazırlıksız durumda.

Reuters‘in Çarşamba günü yayınladığı bir raporda, Asya ülkesindeki hükümet yetkilileri, ülkedeki kayıtlı olmayan kripto madencilerinin vergi ve diğer ücretleri ödememek için kayıtlı olanlara göre iki kat daha fazla güç tüketebileceğini tahmin ediyor. Bununla birlikte, ülkedeki tüm kripto madencileri 1,2 gigawatt kadar veya Ülkenin toplam enerji üretim kapasitesinin yaklaşık %8’ini kullanıyor olabilir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Rus Yetkililer Kripto Madencilerini Girişimci Olarak Tanıma Fikrine Geri Döndü

Murat Zhurebekov Çok Tedirgin!

Kazakistan’ın enerji bakan yardımcısı Murat Zhurebekov‘a göre, ülkenin elektrik şebekesi üzerindeki potansiyel baskıya değinerek “daha fazla ertelenemez” dedi.

Murat Zhurebekov

Murat Zhurebekov

Çin’deki bir hükümet baskısını takiben kripto madencilerinin ülkeden çıkışıyla birlikte, hem Kazakistan hem de Amerika Birleşik Devletleri şu anda Bitcoin (BTC) hash gücüne en büyük katkı sağlayan ülkeler olarak biliniyor. BTC.com ve Canaan gibi firmalar da dahil olmak üzere büyük madencilik havuzları, sınırın ötesinde tesisler açtı.

Haziran ayında Başkan Kassym-Jomart Tokayev, ülkesinde yasal olarak faaliyet gösteren kripto madencileri tarafından kullanılan enerjiye ek vergiler getiren yasayı imzaladı. Yasanın, Ocak 2022’den itibaren yürürlüğe girmesi planlanan kilovat saat başına 0,00233 dolarlık ek bir ücret getireceği bildiriliyor.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi verilerine göre, Kazakistan Temmuz ayı itibariyle BTC ağı için ortalama aylık hash oranı payının %18’inden fazlasını oluşturdu ve ABD %35’ten fazla katkıda bulundu. Cointelegraph Ekim ayında, bazı tahminlerin Kazakistan’da kripto para madenciliği gelirini önümüzdeki beş yıl içinde 1,5 milyar dolar olarak belirlediğini bildirdi.