Altcoin Haberleri

Kripto Köpek Kulübesinde Olabilir, Ancak Bu Meme Coin Değil!

Shiba Inu (SHIB), göğüs coin niteliğinden hizmet para ünitesine geçişinin bir modülü olarak, büyük bir yeni teknoloji yükseltmesi planlıyor. Yeni Shibarium Layer 2 Blockchain, Shiba Inu ekosistemine gelişmiş ölçeklenebilirlik, sürat ve maliyet tasarrufu getirmeyi vaat ediyor. Lakin, Shibarium hakkında pek çok soru var. Akıllardaki sorulara kripto uzmanı Dominic Basulto, açıklık getiriyor.

“Shiba Inu, artık bir göğüs coin değil”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Shiba Inu şimdiden bu yıl için %40’tan fazla arttı. Bununla birlikte, birtakım yatırımcılar daha fazlasının gelebileceğini düşünüyor. Göğüs coin Shiba Inu (SHIB) 2022’deki onca kasvet ve kıyametin akabinde bu yıl kripto yatırımcılarını şaşırttı ve mutlu etti. Ve bu yıl Shiba Inu’ya atlayanlar yalnızca küçük kişisel yatırımcılar değil. Birebir vakitte, Shiba Inu’yu en büyük varlıklarından biri yapan, ‘balinalar’ olarak bilinen, cebi derin kripto yatırımcıları.

Tüm bu hype ve spekülasyonlara dayanarak, şunu sormak doğal: Shiba Inu gerçek mi? Yoksa yatırımcılar yalnızca geçen yılki büyük kripto kayıplarını 2023’te mümkün olan en kısa müddette telafi etmeye mi çalışıyor? Shiba Inu, çok az yahut hiç gerçek yarar sağlamayan bir göğüs coin olmakla ünlüyken, yatırımcılar artık bunun farklı olduğunu söylüyor. Zira, Shiba Inu her şeyi değiştirebilecek büyük bir yeni yükseltme başlatmaya hazırlanıyor. Haydi dalalım.

Shibarium’un lansmanı

Yatırımcıların merakla beklediği lansman, Shiba Inu’nun suratını ve ölçeklenebilirliğini artıracak yeni bir Katman 2 Blockchain olan Shibarium. Her şey planlandığı üzere giderse, yeni yükseltme Shiba Inu’yu içeren her sürecin maliyetini düşürecek, darboğazları ortadan kaldıracak ve yeni süreçlerin işlenmesini kolaylaştıracak. Shiba Inu oyun, Web3 ve metaverse’de daha derine inerken, geliştiriciler bu gelişmiş sürat ve ölçeklenebilirliğin gerekli olacağını söylüyor.

Bununla birlikte, buradaki en büyük ihtar, yaklaşan lansmanın sonuncu eser değil, sırf bir beta test-net olması. Öbür bir deyişle, yatırımcıların mevcut Shiba Inu ekosisteminin sürat yahut ölçeklenebilirlik yükseltmelerinden faydalanması için daha da uzun mühlet beklemesi gerekecek. Tıpkı Ethereum’un geçen yıl The Merge ile devam etmeden evvel bir test ağı başlatması üzere, Shiba Inu da yayına girmeden evvel her şeyi test etmek zorunda. Kimi kripto analistleri, Shibarium çıkar çıkmaz %75’lik büyük bir artış beklediklerini söylüyor. Lakin, kapıdan çıkar çıkmaz çok fazla bir şey beklememek değerli.

Peki ya yanma oranı?

Shibarium’un ayrıyeten token yakmak için bir sistem içermesi gerekiyor. Kripto paralar yakıldığında, kullanılamaz bir kripto cüzdanına gönderilir ve böylelikle sirkülasyondan kaldırılır. Teorik olarak, Shibarium canlı yayına geçtiğinde, bu Blockchain ağında gerçekleşen her bir süreç belli bir ölçüde SHIB yakacak. Bu son derece değerli. Zira, Shiba Inu’nun yanma oranı, tokenin nasıl pahalanacağını anlamak için en değerli tek ölçüm. Şu anda SHIB, 549 trilyon kripto paradan oluşan neredeyse hayal bile edilemeyecek bir dolanım arzından muzdarip. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Bitcoin’in azamî sabit arzı 21 milyon token.

Shiba Inu’nun piyasadaki devasa çıkıntısı, sırf 0,00001207 dolardan süreç görmesinin esas nedeni. 6,6 milyar dolarlık mevcut piyasa bedeli göz önüne alındığında, Shiba Inu’nun yalnızca 1 dolardan süreç yapması için sirkülasyondaki arzını %99’dan fazla azaltması gerekecek. Burada yalnızca kolay bir matematik var ve bu yüzden Shiba Inu ekosisteminin üyeleri yanma suratına kafayı takmış durumda. Yanma ne kadar süratli olursa, fiyat artışı o kadar büyük olur. Velhasıl yatırımcılar, SHIB’lerini ne kadar süratli yakabilirse fiyatların da o kadar yükseldiğini görecek.

Olay şu: Shibarium lansmanının önizlemesinde, geliştiriciler yakma oranının ne olacağından özel olarak bahsetmiyorlar. Yalnızca bir ölçü kripto para yakılacağını onaylıyorlar. Fakat geliştiricilerden bu ölçünün ne olacağını öğrenmek için ‘bizi izlemeye devam etmelerini’ istiyorlar. Bu doldurulması gereken çok büyük bir ayrıntı. Shiba Inu’ya bedel vermek için bu sayıyı bilmeniz gerekiyor.

Bir göğüs coin projesinden daha fazlası!

Bir göğüs coin’den daha fazlası olmaya çalıştığı için Shiba Inu’yu alkışlamalıyım. Dışarıdaki tüm köpek temalı göğüs coin projeleri ortasında, Shiba Inu açık bir halde başkalarından sıyrılıyor. Shibarium lansmanı planlandığı üzere giderse, Shiba Inu nihayet Ethereum Blockchain üzerine inşa edilmiş bir token olmaktan çok daha fazlası, oyun oynama, Web3 ve metaverse’de sıçrama yapabilen tam teşekküllü bir Blockchain olmaya geçiş yapmaya hazır olabilir.

Bununla birlikte, rastgele bir göğüs coin için uzun vadeli beklentiler konusunda hala derin kuşkularım var. Ve bu bilhassa, tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 0,000088 dolardan %86 düşen Shiba Inu için geçerli. Fiyat, bu yıl yalnızca bitmemiş bir eserin beklemede piyasaya sürüleceği söylentileri üzerine çok süratli yükseldi. ‘Spekülatif köpük’ün tarifi bu değilse, ne olduğunu bilmiyorum.

Kaynak: Kripto Koin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu