Kripto ile İlgili Hisse Senetleri de Piyasa Düşüşlerinden Etkileniyor

Kripto ile İlgili Hisse Senetleri de Piyasa Düşüşlerinden Etkileniyor

Kısa Notlar

  • Kripto para birimleriyle yakından ilişkili hisse senetleri de piyasa genel olarak geriledikçe bir darbe aldı.
  • Marathon Digital, Riot Blockchain hisseleri ayın başından bu yana %30 düştü.
  • Koronavirüsün Omicron varyantına ilişkin endişeler ve Federal Rezerv’den gelen enflasyon haberleri kripto para piyasalarına sıçradı.

Hisse senetlerinde en sert darbelerden biri, 1 Aralık’tan bu yana yaklaşık %30 düşüşle 40 doların biraz üzerine düşen Marathon Digital Holdings. Aynı süre zarfında, Riot Blockchain de benzer şekilde %30 düştü ve 40 doların biraz üzerindeyken 28 doların biraz altına geriledi. Bu arada MicroStrategy, ayın başından beri %20 düştü. Dijital varlıklardaki son satışlardan etkilenen diğer hisse senetleri arasında sırasıyla %9 ve %4 düşen Bakkt Holdings ve Coinbase Global yer alıyor.

Hargreaves Lansdown analisti Susannah Streeter “Kripto paralar ve tokenler, bu ultra ucuz para çağında daha da yükseldi ve merkez bankalarının toplu tahvil alım programlarını daha da sıkılaştırmaya ve faiz oranlarını artırmaya ne zaman başlayacağına dair spekülasyonlar ortalıkta dolanırken, muhtemelen oldukça oynak olmaya devam edecekler.” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Japonya Stablecoin İhracını Kısıtlayabilir

Kripto piyasaları kısıtlandı

Koronavirüsün Omicron varyantına ilişkin endişeler ve Federal Rezerv’den gelen enflasyon haberleri kripto para piyasalarına sıçradı. Bu konulardaki belirsizlik, geleneksel piyasalardaki yatırımcıların daha volatil dijital varlıklara taşınan daha riskli pozisyonlardan çekilmesine neden oldu. Hafta sonu boyunca bir noktada, Bitcoin %20’nin üzerinde düşerek 50.000$ eşiğinin altına 42.000$’a kadar geriledi, ancak o zamandan beri kabaca 49.000$’a kadar da yükseldi.

Daha riskli varlıklardan bu geniş çaplı uzaklaşma, büyük ölçüde koronavirüs pandemisinin yeni Omicron varyantına ilişkin artan endişelerle tetiklendi. Bilim adamları mevcut aşıların buna karşı etkili olup olmayacağını belirlemeye çalışırken, yeni varyantın yayılmasına ilişkin korkular dünya çapında seyahat kısıtlamalarını yeniledi.

Bu arada, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının geçen hafta beklenenden çok daha hızlı daralmaya başlayabileceğini söyledi. Hatta Bitcoin gibi spekülatif varlıkların çekiciliğini azalttığını gösteren gelecek yılın ilk yarısında potansiyel olarak faiz oranlarını artırmayı önerdi.