Kripto Dostu Yoon Suk-yeol Güney Kore Başkanlık Yarışını Kazandı

Kripto Dostu Yoon Suk-yeol Güney Kore Başkanlık Yarışını Kazandı

Muhafazakar Güney Koreli başkan adayı Yoon Suk-yeol, resmi olarak Güney Kore’nin bir sonraki cumhurbaşkanı seçildi.

Muhafazakar Halkın Gücü Partisi‘ni temsil eden Yoon Suk-yeol’un, siyasi olarak daha ilerici rakibi Lee Jae-myung‘a karşı %1’den daha az bir farkla zafer kazandığını belirten BBC haberine göre, seçim Güney Kore tarihindeki birbirine en yakın oy oranlarına sahip seçimlerden biriydi.

Kripto para birimi, Güney Kore’nin seçim tartışmasında lider bir rol oynadı ve her iki aday da kampanyayla ilgili NFT‘ler yayınladı. Kripto-sempatik duruşları, eski Başkan Moon Jae-In‘in geçen yıl kripto borsaları üzerindeki baskılarına karşı çıkıyor ve daha genç, daha kripto hevesli demografinin körlenmesine yardımcı oldu.

Ocak ayında bir sanal varlık forumunda konuşan Yoon Suk-yeol, Güney Kore’nin kripto endüstrisini kuralsızlaştırmaya söz vererek dijital varlıklara ilişkin ileri görüşlü duruşunu oluşturdu.

“Sanal varlık piyasasının sınırsız potansiyelini gerçekleştirmek için gerçeklikten uzak ve mantıksız olan düzenlemeleri elden geçirmeliyiz.”

Seçimini bekleyen kripto pozitif gelişmeler için planlarına devam eden Yoon, Güney Kore’de blockchain teknolojisi ile ilgili “Unicornlar” (bir milyar dolar veya daha fazla değere ulaşan yeni şirketler) yaratılmasına yardım etmek istediğini belirtti.

Yoon ayrıca, yasadışı faaliyetlerden elde edilen kripto kârlarının kurbanlarına iade edilmesini sağlayacak bir tür mevzuat getirme sözü verdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Biden’ın Kripto Kararı Olumlu Tepkiler Alıyor

Muhtemelen ilgili bir geliştirmede, Güney Kore ICON blok zincirinin yerel belirteci olan kripto para birimi Icon (ICX), son 12 saat içinde %60 arttı. Biraz geri çekildi; ancak yazı yazılırken hala %40 artmış gözüküyordu. Yoon, geçen yıl Aralık ayında televizyonda yayınlanan bir başlangıç forumunda blok zincirine imzasını attı.


Kriptoyla ilgili düzenleme, Güney Koreli politikacılar için bir mayın tarlası oldu ve Güney Kore’nin kripto borsalarının büyük bir kısmının 2021 Eylül’de kapatıldığına dair katı hükümler var. Dijital varlıkların vergilendirilmesine ilişkin yasal netliğin olmaması, vatandaşlar için sürekli bir kafa karışıklığı kaynağı oldu.

Kripto para birimleri genç Güney Koreliler arasında popülerlik kazanıyor. Yerel haber kaynaklarından alınan haberlere göre, gençler günlük ticaret kripto para birimleri için işlerinden ayrılıyor. Güney Kore’nin geleneksel borsası, aksine, birçoğunun yozlaşmış ve politik olarak etkili olduğuna inandığı “chaebols” olarak bilinen dört aile şirketi tarafından yönetiliyor.

Geçen yıl Eylül ayında kripto borsalarına yapılan büyük baskıdan önce, Güney Kore’nin en iyi borsalarındaki işlem hacimleri borsadakileri aşıyordu.