Kripto borsaları Ukrayna’nın Rusların Bitcoin’ini dondurma çağrısını değerlendiriyor

Kripto borsaları Ukrayna’nın Rusların Bitcoin’ini dondurma çağrısını değerlendiriyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Batı, Rus bankalarına daha fazla yaptırım uygulamaya devam ediyor, Bu süreçte bir Ukraynalı yetkili Rusların kripto para varlıklarına da yaptırım uygulanması çağrısında bulundu.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, Pazar günü Twitter’dan küresel kripto para borsalarını Rus kullanıcılarının adreslerini engellemeye çağırdı.

Borsaların yalnızca resmi olarak Rusya ve Belarus’a bağlı adresleri değil, aynı zamanda sıradan kullanıcılar için de dondurması gerektiğini vurguladı.

Fedorov daha sonra, endüstriyle ilgili bazı hizmetlerin, DMarket de dahil olmak üzere Rusya ve Beyaz Rusya’dan varlıkları dondurmak için harekete geçtiğine dikkat çekti.

Fedorov ayrıca sosyal medya devi Meta’nın Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısına ilişkin aldığı tedbirlere de değindi.

Rusların Şubat ayı başlarında 200 milyar dolardan fazla kripto para bulundurduğu tahmin edildiğinden, Fedorov’un temyizleri Rus kripto para piyasası için potansiyel olarak felaket olabilir.

Rus rublesi ABD doları ve euro karşısında değer kaybederken, Ruslar banka varlıklarını giderek daha fazla nakde çeviriyor ve görünüşe göre kripto yatırımlarını düşünüyorlar.