Kremlin Sarayı: Ruslar 200 Milyar Doların Üzerinde Kripto Tutuyor

Kremlin Sarayı: Ruslar 200 Milyar Doların Üzerinde Kripto Tutuyor

Hükümet rakamlarına göre Ruslar 16.5 trilyon ruble (214 milyar dolar) kripto paraya sahipler. Ülkenin kripto mevzuatındaki netlik eksikliği göz önüne alındığında, tahminlerin örtülü olması bekleniyor.

Ruslar Küresel Kriptonun %12’sini Elinde Tutuyor

Hükümet tahminlerinden gelen rapor, Rusların kripto para birimlerinde 16.5 trilyon rubleye (214 milyar dolar) sahip olduğunu gösteriyor.

Bloomberg‘e göre, Ruslar dünya çapındaki tüm kripto para varlıklarının yaklaşık %12’sine sahip. Kremlin‘e yakın iki kaynağa göre, kripto varlık tahminleri, ülkenin en önde gelen kripto borsası kullanıcılarının bazılarının IP adreslerinin yanı sıra birkaç diğer veri noktası incelenerek oluşturuldu. Kripto pazarını daha iyi anlamak ve yeni kurallar hazırlamak için Rus vatandaşlarının kripto varlıklarının analizi yapılıyor.

TASS haber servislerine göre, Ruslar Aralık 2021’de yaklaşık 5 trilyon ruble değerinde kripto paraya sahipti.

BTC/USD 38 bin dolardan işlem görüyor. Kaynak: TradingView

BTC/USD 38 bin dolardan işlem görüyor. Kaynak: TradingView

Kripto varlıklarının en son tahmini, alt meclisin finansal piyasalar komitesi başkanı Anatoly Aksakov tarafından Aralık ayında paylaşılan istatistiklere göre önemli bir artış. Yerel haber medyası Tass tarafından yayınlanan bir rapora göre, Ruslar Aralık 2021’de 5 trilyon ruble değerinde kripto paraya sahipti.

Tahminler, Rusya kripto sektörünü düzenlemeye çalışırken geliyor. Son birkaç gün içinde, Merkez Bankası’nın ülkede kriptoyu yasaklama girişimine, eski cumhurbaşkanı Dmitry Medvedev‘in bir yasağın yarardan çok zarar getireceğini söylemesiyle karışık tepkiler oldu.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Morgan Stanley, sanal dünyanın 8 trilyon dolarlık bir pazar haline geleceğini söyledi

Putin, Kriptoyu Düzenleme Emri Verdi

Rusya Merkez Bankası kısa süre önce kripto para birimini yasaklamıştı; ancak bu hareket o zamandan beri olduğu gibi durmuyor. Rus hükümeti, kripto para birimi sınırlamalarını uygulamak için bir plan oluşturma sürecine başladı.

Merkez Bankası, kripto para birimlerinin bu yol haritasında ana hatlarıyla belirtildiği gibi düzenleyici ve kısıtlı bir çerçeve tarafından yönetilmesi gerektiğini düşünüyor. Yaklaşımdaki bu değişiklik, Putin‘in konuyla ilgili bir anlaşmaya varmaya zorlamasından sonra geldi.

Bitcoin‘in oynaklığı nedeniyle bir miktar risk içermesine rağmen, kripto para madenciliğinin ülkeye önemli bir rekabet avantajı sağladığını kabul etti.

Rusya, ucuz elektrik sağlama avantajına sahip olduğundan, üçüncü en büyük kripto madenciliği ülkesi olmaya devam ediyor.

Eski Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, şu anda Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. Medvedev, Bitcoin ve kripto yasağının geri tepebileceğini ve amaçlanan etkinin tam tersini yapabileceğini savunuyor.

Eski Rusya Devlet Başkanı şunları söyledi:

Dürüst olmak gerekirse, bir şeyi yasaklamaya çalıştığınızda, bu genellikle tam tersi sonuçlara yol açar.