Kosovalı Kripto Madencileri, Madencilik Yasağının Ardından Oluşan Panikle Ekipmanlarını Satmaya Başladılar

Kosovalı Kripto Madencileri, Madencilik Yasağının Ardından Oluşan Panikle Ekipmanlarını Satmaya Başladılar

Avrupa ülkesi Kosova, ani yükselen enerji fiyatları ve elektrik kesintileri nedeniyle kripto para ve Bitcoin madenciliğini yasakladı. Bitcoin madenciliğine yönelik baskıların ortasında, ülke içindeki madenciler madencilik ekipmanlarını satmaya başladılar.

Ülke, yerel enerjisinin %90’ından fazlasını elde etmek için ülke topraklarında büyük miktarlarda çıkarılan “Lignite” adı verilen düşük kaliteli kömürü kullanıyor.

Bunu yaparken, ülke enerji maliyetlerini düşürüyor. Böylece AB‘de en düşük enerji tüketim fiyatlarına sahip ülke konumundalar. Bu nedenle Kosova, geçtiğimiz yıllarda BTC madenciliği yapan insan sayısında büyük bir artış yaşadı.

Bununla birlikte, ülke son zamanlarda Avrupa’daki yetersiz doğalgaz nedeniyle yükselen akaryakıt fiyatları ve ülkenin en büyük termik santralinin çökmesi nedeniyle bazı önemli zorluklar yaşadı. Bu faktörler, elektrik kesintileri gibi durumları beraberinde getirdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bitcoin Madenciliği Yapan Kişi ya da Kurumların %46’sı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Kullanıyor

Birkaç Platform, Kosovalı Bitcoin Madencileri Sebebiyle Artan Reklam İçeriklerini Deneyimliyor

Hafta, Balkan Devleti’ndeki Bitcoin madencilik makinelerini riske atmaya ve anlaşmaya varmaya istekli Bitcoin uzmanları için verimli geçti. Telegram ve Facebook gibi çeşitli sosyal medya platformlarında ve diğer ünlü mekanlarda binlerce Kosovalı, madencilik makinelerini daha düşük fiyatlarla satma girişimlerine başladı.

Bir kripto uzmanı ve ülkenin en önemli kripto topluluklarından bazılarının yöneticisi olan cryptoKapo, konuyla ilgili yorum yaptı. Ülkedeki BTC madencilerinin şu anda panik halinde olduğunu ve Bitcoin madencilik cihazlarını komşu bölgelere sattıklarını veya taşıdıklarını açıkladı.

Panikle gerçekleşen tüm sosyal medya toplantılarının, Kosova hükümetinin her kripto para madenciliğine kısa vadeli olsa da acil bir yasak koymasından sonra gerçekleştiğini belirtmekte fayda var. Hükümet, kripto madenciliğinin ülkenin enerjisini tükettiğini ve Balkan devletini bir enerji krizine soktuğunu açıkladı.