Kosova Emniyeti 300’den Fazla Kripto Madencilik Makinesine El Koydu

Kosova Emniyeti 300’den Fazla Kripto Madencilik Makinesine El Koydu

Kosova resmi makamları 300’den fazla kripto madenciliği cihazına el koydu. Ülkenin Enerji ve Ekonomi Bakanı, eylemin ayda binlerce avro tasarruf sağlayabileceğini söylüyor.

Kosova Kripto Yasağını Yoğunlaştırıyor

Diğer birçok Avrupa ülkesi gibi, Kosova da şu anda elektrik fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle bir enerji kriziyle mücadele ediyor.

Böylece hükümet, elektrik tüketimini azaltmak ve kış boyunca elektrik kesintilerini ortadan kaldırmak için kripto para madenciliğine ayrım gözetmeyen bir yasak getirdi. Şu anda ülke, enerjisinin %40’ından fazlasını ithal ediyor.

Toplam kripto piyasa değeri 2 trilyon doların altına düştü | Kaynak: TradingView.com

Toplam kripto piyasa değeri 2 trilyon doların altına düştü | Kaynak: TradingView.com

Yasaktan birkaç gün sonra, yerel polis ilk müdahalesini yaptı. Yakın tarihli bir raporda bildirildiği üzere, Kosova Polisi, Kosova Gümrükleri ile işbirliği içinde, Leposavic belediyesinde tam olarak 272 Bitcoin madencilik cihazına el koydu.

Bundan sonra, Başkent Priştine çevresinde ayrı ayrı yapılan bir sonraki eylem sırasında, hukuk yetkilileri 39’dan fazla kripto para madenciliği makinesine el koydu. El koyma sırasında, bunlardan 35’i faaliyetteydi.

Ayrıca yerel polis, Druar yakınlarında altı kaçak kripto madenciliği makinesini taşıyan bir sürücüyü durdurdu. Bu altı kripto madenciliği cihazını ve 42’den fazla GPU’yu (veya Grafik kartını) aracının arka koltuğuna gizlediği bildirildi. Sürücü şu anda sorgulanıyor.

Kosova Ekonomi ve Enerji Bakanı

Ülkenin Ekonomi ve Enerji Bakanı Artane Rizvanolli, kolluk kuvvetlerinin eylemlerini özetliyor. Değerlendirmelerine göre, karar ülkeyi ayda on binlerce avro zarardan kurtaracak ve elde edilen miktar kriz sırasında yüzlerce aile için gereken enerjiye eşit olacak.

İran Hükümeti de Aynı Tutumu Sergiliyor

Kosova’nın yanı sıra, diğer bazı ülkeler kripto madenciliğine kısa vadeli bir yasak getirdi. Bunlardan biri İran’dır. İran hükümeti de Kosova gibi bu kararı kış döneminde almıştı.

Ayrıca, İran hükümeti geçen yılın yazında kuralı eski haline getirdi. Haziran ayından Eylül 2021’e kadar, sıcaklıklar 30 ila 35 °C’ye yükseldiğinde, ülke başlangıçta kripto para madenciliğini yasaklamıştı. Ancak hükümet yetkilileri bu süre içerisinde kripto madencilerinin kurallara uymasını sert bir şekilde sağladı.

Yaz başında operasyonda olan İran Polisi, 7.000’den fazla Bitcoin madencilik makinesine el koymuştu. Bu cihazlar ülkenin başkenti Tahran’da terk edilmiş bir fabrikada saklanmıştı. Ayrıca, o zamandan önce hükümet, aynı yılın Ocak ayında yaklaşık 1.500 kripto madencilik teçhizatına el koymuştu.

KOSTT Serbest Gücün Sona Erdiğini Bildirdi

Elektrik dağıtım şirketi KOSTT, Kasım ayı sonunda ülkenin kuzeyindeki dört belediyeye ücretsiz elektrik arzını sonlandırdığını duyurdu. Bunlara Zvecan, Leposavic, Mitrovica North ve Zubin Potok dahildir.

Ülke, 2008’deki bağımsızlığına kadar Sırbistan’ın bir parçasıydı ve o zamandan beri sübvansiyonlarını koruyor.