Kongre üyesi Alexandria Ocasio Cortez neden Bitcoin’e yatırım yapmadığını açıklıyor

Kongre üyesi Alexandria Ocasio Cortez neden Bitcoin’e yatırım yapmadığını açıklıyor

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesinde yer alan Kongre Üyesi Alexandria Ocasio Cortez, çıkar çatışmasını savunarak yakın zamanda elinde Bitcoin tutmadığını açıkladı.

AOC takma adıyla bilinen Ocasio Cortez’e göre, kripto para birimlerine, özellikle de Bitcoin’e yatırım yapmak, işini mümkün olduğunca “etik ve tarafsız” bir şekilde yapmasını engelleyecektir.

AOC Pazartesi günü bir Instagram hikayesinde, “Kongre üyelerinin bireysel hisse senedi tutması / ticareti yapması gerektiğine inanmıyorum ve politika oluşturma konusunda tarafsız kalabilmek için tutmamayı seçiyorum” dedi.

Bitcoin’e yatırım yapıp yapmadığını soran bir takipçisine yanıt vererek, “Bunu dijital varlıklara/para birimlerine de genişletiyorum” diye ekledi.

AOC, “hassas bilgilere ve yaklaşan politikaya erişimin” açık bir çıkar çatışması oluşturduğunu savundu. Konuyla ilgili tutumunu oldukça net bir şekilde ortaya koyarken, Kongre’nin tüm üyeleri kriptoya yatırım yapmaktan çekinmiyor.

Kurallara göre görevdeyken, Kongre üyelerinin hisse senetleri ve diğer yatırımları satın alma, satma ve ticaret yapmalarına izin veriliyor.

Ancak, 2012‘de kabul edilen Kongre Bilgisine İlişkin Ticareti Durdurma (STOK) Yasası’na göre, Kongre üyelerinin işlemden sonraki 45 gün içinde bireysel satış ve satın alma işlemlerini açıklamaları gerekmektedir.

Hisse Senedi Yasası’nın temel hükümleri 2013’te zayıfladı ve içeriden öğrenenlerin ticaretine karşı koruma önlemleri azaltıldı.

Ek olarak kripto dostu Wyoming Senatörü Cynthia Lummis, Ağustos ayında önemli miktarda Bitcoin satın aldığını açıklamıştı.

Quiver Quantitative‘e göre, 50.000 ile 100.000 dolar arasındaki yatırımı, kongredeki ilk kripto para birimi alımlarından biri oldu.

ABD Senatörleri ve Temsilcileri tarafından kişisel ticaret faaliyetlerini izleyen alternatif veri şirketi, kriptodaki diğer önemli yatırımın Pat Toomey tarafından yapıldığını ortaya koydu.