Kış Olimpiyatları Başladı, CDBC Kullanımı ABD’yi Korkuttu!

Kış Olimpiyatları Başladı, CDBC Kullanımı ABD’yi Korkuttu!

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları‘nın açılış töreninin tamamlanmasının ardından şu sıralar Çin‘de bulunan tüm sporcularla birlikte iki ABD Kongre üyesi, etkinliklerde dijital yuan kullanmanın potansiyel tehlikeleri konusunda uyarıyor.

Reuters tarafından Cuma günü yayınlanan bir rapora göre, Pennsylvania Senatörü Pat Toomey Perşembe günü Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Hazine Bakanı Janet Yellen‘a Çin hükümetinin oyunları merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) daha fazla benimsenmesini teşvik etmek için kullanabileceği endişesini dile getiren bir mektup gönderdi. Ülke, Nisan 2020’den bu yana CBDC’nin denemelerini yürütüyor. Yabancı sporcuların ve ziyaretçilerin Kış Olimpiyatları’nda geçirdikleri süre boyunca bunu kullanma fırsatına sahip olacağını duyurdular.

Toomey, uluslararası bir kalabalık arasında dijital yuanın yayılmasının sınır ötesi ödemelerde bir standart oluşturmaya yardımcı olabileceğini ve potansiyel olarak ABD çıkarlarını tehdit edebileceğini iddia etti. Federal Rezerv, dijital bir doları serbest bırakma fikrini ortaya attı; ancak bunu yapmak için bir karara varmadı. Pennsylvania Senatörünün, Olimpiyatlarda piyasaya sürülmesi amacıyla bir CBDC düşünen ABD yetkilileri için herhangi bir yararlı bilgi sağlayıp sağlayamayacağını belirlemek amacıyla Devlet ve Hazine Departmanlarından Çin’in dijital yuanını kullanan yabancı ziyaretçi sayısı hakkında rapor vermelerini istediği bildirildi.

Toomey, “Küresel dijital ekonomide lider olarak kalmanın ve dijital para birimleri gibi yeni inovasyonları desteklemenin önemi, Çin dahil diğer ülkelerle önemli bir stratejik rekabet alanıdır” dedi.

Minnesota Temsilcisi Tom Emmer de dahil olmak üzere bazı ABD’li milletvekilleri, oyunlarda yarışanlara desteklerini sunuyor ve sporculara Çin’deyken dijital yuan kullanmamaları için son dakika uyarısında bulunuyor. Emmer daha önce, Fed’in CBDC ihraç etme kabiliyetini sınırlamak için yasa teklifinde bulunurken Çin’in “dijital otoriter rejim” altında yaşadığından söz etmişti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bitcoin 40.500 $’ın Üzerinde Seyrediyor

Kış Olimpiyatları Öncesi Sporculara “Telefon” Uyarısı Yapılmıştı

ABD’li sporcuların Kış Olimpiyatları‘na katılmak için Çin’e yolculuğunun başlamasına saatler kala ABD’li yetkililerin sporculara yaptığı “cep telefonlarınızı bazı siber saldırılara karşı önlem almak amacıyla evlerinizde bırakmanızı tavsiye ediyoruz” şeklinde uyarılar gündeme gelmişti ve yerel basın da bu bilgiyi haber bültenlerinde paylaşmışlardı.

Bir komplo teorisi kuracak olursak ABD’li yetkililerin neden cep telefonlarınızı evinizde bırakın gibi bir uyarı yaptıkları alenen ortadadır. Çin’in CBDC’sinin benimsenmesinden korkuyor ve rahatsızlık duyuyor gibi bir durum sezilmeltedir.

ABD’nin çıkarları için yıllarca “soğuk savaş” denen kaotik ortamın aktörü olduğunu da göz önünde bulundurursak, dijitalleşmeyi benimseyen diğer tüm ülkeler son zamanlarda ABD için tehdit ve hedef unsuru haline gelmiş gözüküyor.