Kiralık Katile Bitcoin’le Ödeme Yapan Kadın Tutuklandı

Kiralık Katile Bitcoin’le Ödeme Yapan Kadın Tutuklandı

Federal savcıların Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre, Floridalı bir kadın, eski erkek arkadaşının eşini öldürmesi için Dark Web üzerinden Bitcoin‘le ödeme yaparak bir tetikçi tutmaya çalışmaktan suçlu bulundu.

ABD Florida Orta Bölge Savcılığı‘na göre, 50 yaşındaki DeAnna Marie Stinson‘ın isimsiz bir web sitesi üzerinden cinayet karşılığında Bitcoin ödemesi yapmak için 12.000 dolardan fazla para harcadığı iddia ediliyor.

Stinson’ın Haziran ayı sonlarında verdiği bir çevrimiçi “sipariş”te, iddiaya göre kurbanın adını, adresini ve fotoğrafını aşağıdaki meşum notla birlikte gönderdiği iddia edildi:

“Evde yapmayın. Başka herhangi bir yer iyidir. Temmuz ayında, tercihen 5 – 11 Temmuz arasında tamamlanması gerekiyor.”

Bitcoin Ödemesiyle Yapılan Anlaşmanın Detayları Kan Dondurucu

Siparişe göre “Güney Florida’da hızlı bir vuruş yapacak katil” arıyordu.

Takip eden bir “siparişte”, “31 Temmuz’a kadar tamamlanırsa bonus” diye bir ibare kullandı. Mahkeme belgelerine göre, toplamda beş kez “ölüm emri” verdi.

ABD Savcılığı, 31 Temmuz geldiğinde, site yöneticileriyle birlikte “işi, işleri yapma geçmişi olan başka birine yeniden atamalarını” isteyen bir yol haritası çizdi.

Cani kadın katlin “bir an önce yapılmasını” istiyordu.

Müfettişler, Stinson’ın siteye Bitcoin ile ödeme yaptığını gösteren dijital bir izi takip ettiklerini ve ardından gizli bir ajanın, kiralık katil kılığında WhatsApp üzerinden onunla iletişime geçtiğini söyledi.

Ajan ona hedeflenen kurbanının bir fotoğrafını gönderdi ve savcılar onun “öldürmek istediği kişiyle aynı kişi olduğunu doğruladığını” söyledi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Coinbase, NFT Girişimi’nde Ödeme Devi Mastercard ile Ortaklık Kurduğunu Duyurdu

Ancak web sitesi gerçekte böyle bir hizmetler sunmuyordu.

Gizli görevdeki müfettişin kaydettiği bir telefon görüşmesinde Stinson niyetini yineledi ve belgelere göre suikastte kullanılacak bir tabancanın maliyetini karşılayacağına inandığı 350 dolar daha Bitcoin göndermeyi kabul etti.

FBI, kadının Tampa‘daki evinde arama emri çıkardı ve üç bilgisayara ve bir iPhone‘a el koydu.

Yetkililer kadının telefonunda, Coinbase hesabını, web sitesini, gizli ajanla WhatsApp görüşmesini ve diğer kanıtları içeren Bitcoin işlemlerini gösteren birçok veri buldular.

Adalet Bakanlığı Eylül ayında suçlamaları açıkladı.

Stinson, federal hapishanede en az 10 yıl hapisle karşı karşıya. Ceza tarihi henüz belirlenmedi.