Blockchain HaberleriHaberler

Kenya Seçim Komisyonu Adayı Blockchain Tabanlı Oylama İstiyor

Kenya'daki bir seçim komisyonu adayı, ülkenin blok zinciri tabanlı oylamayı benimsemeyi düşünmesi gerektiğini söyledi.

Kenya’nın Sosyal Demokrat Partisi’nin eski başkanı ve ülkenin Bağımsız Seçim ve Sınırlar Komisyonu’nun (IEBC) şu anki başkan adayı Justus Abonyo, blockchain tabanlı oylamanın kabul edilmesi için çağrıda bulundu.

Kenya’nın yerel medya kuruluşlarından The Star tarafından hazırlanan bir rapora göre, Abonyo bu çağrıyı Perşembe günü Kenya Uluslararası Kongre Merkezi’nde IEBC komisyon üyelerinin atanmasını denetleyen seçim komitesinin önüne çıkarken duyurdu.

Blockchain tabanlı oylamanın benimsenmesine verdiği desteği vurgulayan Abonyo, böyle bir hareketin %300‘e varan önemli maliyet tasarrufu avantajına sahip olacağını şu sözlerle ifade etti:

“Kenya’da bir oylamanın maliyeti 7 ABD Doları ile 25 ABD Doları arasında değişmektedir. Blockchain teknolojisini kullanırsak, bu maliyet 0,5 ABD Dolarına düşecektir. Bu, bir komisyon üyesi olarak mutlaka araştıracağım bir alan.”

IEBC komisyon üyesi adayı ek olarak, blok zinciri tabanlı oylamanın benimsenmesinin Kenya seçimlerinin şeffaflığını ve güvenliğini artırmaya yardımcı olacağını da savundu.

[affiliate_news2 id=”3968″]

MIT siber güvenlik uzmanları Kasım 2020‘de yeni teknolojiye dayalı oylama sistemlerinin demokrasiye “ciddi riskler” taşıdığını belirtirken, jüri hala blok zinciri oylamasının etkinliği konusunda kararsız.

Bu arada Abonyo, ülkede güvenlik ve şeffaflığı sağlamak için blok zinciri teklifini sunan ilk kişi değil. Daha önce de Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin bölgesel yolsuzlukla mücadele danışmanı David Robinson, Kasım 2020’de Kenyalı yetkililerin yolsuzlukla mücadele için bir araç olarak blockchain teknolojisini kullanabileceğini belirtmişti .

Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz!

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu