Kenya merkezli Fintech Kwara, Tohum Turunda 4 Milyon Dolar Topladı

Kenya merkezli Fintech Kwara, Tohum Turunda 4 Milyon Dolar Topladı

Kenya merkezli bir fintech olan Kwara, Breega VC firması tarafından yönetilen bir tohum turunda 4 milyon dolar topladı. Fonlar, kredi birliği üyelerinin finansal hizmetlere erişmesine izin veren bir uygulama oluşturmak için kullanılacak.

Kredi Birliği Üyelerinin Finansal Hizmetlere Yönelik Artan Talebi

Kredi birliklerine yardım etmeye odaklanan Kenyalı bir fintech olan Kwara, son tohum turunda 4 milyon dolar topladı. Başlangıç, fonları, bireylerin çeşitli finansal hizmetlere erişmek için tercih ettikleri kredi birliklerine kaydolmalarını sağlayan bir “neobank” uygulaması oluşturmak için kullanmayı planlıyor.

Tohum turu, Softbank Vision Fund Emerge, Finca Ventures, New General Market Partners, Globivest ve Do Good Invest’in katılımıyla Breega VC firması tarafından yönetildi. Diğer yatırımcılar arasında Rabacap, Launch Africa, Norrsken Impact Accelerator, Future Africa, Samurai Incubate, DOB Equity ve fintech melekleri yer alıyor.

2019’da kurulan Kenyalı Fintech Kwara, Kenyalı tasarruf ve kredi kooperatifleri toplulukları için tescilli bir hizmet olarak arka uç (BaaS) yazılımını zaten kullanıyor. Ancak Techcrunch raporunun açıkladığı gibi, fintech müşterisinin iki yıldan biraz fazla bir süre içinde ikiden elliye yükselmesi, Kwara’yı uygulamayı inşa etmeyi tartışmaya sürükledi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Shiba Inu’da Ani Yükseliş Gözlemleniyor

Kwara’nın sermaye artırımı sonrası planını açıklayan, kurucu ortak ve mevcut CEO Cynthia Wandia şunları söyledi:

Kwara üyelerine sahip olmak istedikleri neobank deneyimlerini sunarak kredi birliklerini olabildiğince verimli hale getirmek istiyoruz.

Techcrunch raporu, Kwara‘nın uygulamanın, kredi veren kurumların yeni üyeler kaydetmesi için sınırsız yeni yollar açmasını beklediğini ekliyor. Uygulamanın ayrıca kredi birliklerinin sıkıcı kağıt tabanlı sistemlerden uzaklaşmasına yardımcı olması bekleniyor.

Beta Testi

Halihazırda, Kwara’nın mevcut müşterileri, küresel ortalamanın yaklaşık üç katı olan yıllık %19’un üzerinde bir üyelik artışı yaşadılar. Aynı zamanda, teknolojilerini kullanan kredi birliklerinin kredi tabanı, ulusal ortalamanın yaklaşık beş katı olan %46 arttı.

Bu arada, bir kurucu ortak ve COO olan David Hwan, uygulamanın beta sürümünün fizibilite açısından test edildiğini açıkladı. Uygulamanın alımının %60 ile %90 arasında değiştiğini söyledi.

Güney Afrika ve Filipinler’de de faaliyet gösteren fintech, yazılımını kullanan kredi birliklerinin sayısını 2022’nin sonuna kadar üç katına çıkarmayı umduğunu söylüyor. Öte yandan Kwara, kredi birliği sayısını da artırmayı hedefliyor.