Kazakistan’da İnternet Kesintileri Kripto Madencilerini Korkutuyor

Kazakistan’da İnternet Kesintileri Kripto Madencilerini Korkutuyor

Kısa Notlar

  • Geçen hafta Kazakistan’daki internet kesintisi, daha sıkı hükümet düzenlemeleri konusunda artan endişeleri daha da artırdı.
  • Potansiyel olarak azalan beklentilerin ışığında, bazı madenciler daha girişimci bir yer aramayı düşünüyor.
  • Kazakistan, geçen yıl Çin’in kripto madenciliği yasağını takiben bir madenci akını gördü ve onu ABD’den hemen sonra dünyanın en büyük ikinci Bitcoin madenciliği merkezi haline getirdi.

Geçen hafta bir toplumsal huzursuzluk döneminde, Kazakistan hükümeti dünyanın en büyük ikinci madencilik merkezi haline gelen bir ülkede, interneti kapattı. Bu, Bitcoin‘in hash oranının veya küresel bilgi işlem gücünün yaklaşık %13 düşmesine neden oldu.

O zamandan beri, ülkedeki yasal madencilik şirketlerinin %80’inin temsilcisi olan Asya ülkesindeki Ulusal Blok Zinciri ve Veri Merkezi Endüstrisi Birliği‘ne göre neredeyse tüm operasyonlar restore edildi.

Ancak, devam ettirilen bu operasyonlar, kendilerinin veya müşterilerinin başka ülkelere göç etmeyi düşünebileceğini söyleyen bazılarının endişelerini hafifletmedi. Örneğin, faaliyetlerini Çin‘den ülkeye taşıyan bir madenci şimdi yeniden Kuzey Amerika veya Rusya‘ya göç etmeyi düşünüyor.

Madenci Vincent Liu, “İki veya üç yıl önce, istikrarlı siyasi ortam ve istikrarlı elektrik nedeniyle Kazakistan’ı madencilik endüstrisinin cenneti olarak adlandırdık. Durumu değerlendiriyoruz. Sanırım hash oranının bir kısmını Kazakistan’da tutacağız ve bir kısmını başka ülkelere taşıyacağız.” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Çin Polisi Multi Milyon Dolarlık DeFi Halı Çekme Olayını Ortaya Çıkardı

Kazakistan’da kripto madenciliğinin son durumu

Asya ülkesi, geçen yıl Çin’in kripto madenciliği yasağını takiben bir madenci akını gördü ve ülkeyi ABD’den hemen sonra dünyanın en büyük ikinci Bitcoin madenciliği merkezi haline getirdi. Geçen yıl Nisan ayında Kazakistan, küresel hash oranının %8’ini oluşturuyordu. Çin’deki olayların ardından, düşük enerji maliyetlerine akın eden madenciler, Ağustos ayına kadar bu rakamı iki kattan fazla artırarak %18’e çıkardı.

Kripto madencisi BTC KZ kurucu ortağı Din-Mukhammed Matkenov, ülkenin sınırlı enerji arzını aşırı yükleyerek yerli madencilerin beklentilerini kötüleştiren Çinli madencilerin bu akını olduğuna inanıyor.

Matkenov, “Kazakistan’daki [kripto] madencilik endüstrisinin gelişiminin ve istikrarının tehlikede olduğunu düşünüyoruz. Elektrik faturasını ve maaşlarını ödemek için karı tahmin etmek çok istikrarsız ve gerçekten zor. Şu anda iflas etmeye yakınız ve müşteriler daha istikrarlı bir hükümet kararıyla taşınabilecekleri başka ülkeler bulmaya çalışıyorlar.” dedi.