Kazakistan’da Bitcoin Madencilerinin Enerjisi Tamamen Kesildi

Kazakistan’da Bitcoin Madencilerinin Enerjisi Tamamen Kesildi

Kazakistan‘daki Bitcoin madencilerinin Ocak ayının son haftasında herhangi bir BTC elde edebilmesi artık imkansız.

Devlet tarafından işletilen Kazakistan Elektrik Şebekesi İşletme Şirketi (KEGOC) Bloomberg‘e 24 – 31 Ocak tarihleri arasında Bitcoin ve kripto para madencilik şirketlerine elektriğin kesildiğini doğruladı. Bu durum, Orta Asya‘nın Salı günü karanlığa gömülmesini engellemedi; çünkü bağlantısı kesilmiş bir elektrik hattı sebebiyle Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan‘da milyonlarca insan elektriksiz ve susuz kaldı.

Asya ülkesinin hükümeti enerjinin geri kazanıldığını söylese de Kazakistan’daki Bitcoin madencilerinin yakın gelecekte bu enerjiye erişimi olmayacak.

Geçtiğimiz yıl Orta Asya ülkesi, komşu Çin‘in BTC madencilik faaliyetlerini durdurmasının ardından dünyanın en büyük ikinci Bitcoin madencilik arazisi olmuştu. Kazakistan, doğal gaz ve kömür yatakları sayesinde dünyadaki en düşük elektrik fiyatlarına sahip ve madencilerin daha fazla kar elde etmelerine de bu ucuzluk yardımcı oluyordu. Madencilik, insanların ve şirketlerin Bitcoin ağını ve Mint BTC‘yi güvence altına alan hesaplamaları çalıştırmak için özel donanım kullandıkları enerji yoğun bir süreçtir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: İngiliz araştırmacılar, Bitcoin’i kuantum bilgisayarlarla hacklemenin gelecekte mümkün olabileceğini savunuyorlar

Asya ülkesi başlangıçta madencilik endüstrisini düzenlerken memnuniyetle karşılasa da hükümetin büyük miktarda Bitcoin madencisi ile birlikte kömürden uzaklaşma arzusu elektrik şebekesini zorladı. 2021 sonbaharındaki hükümet tahminlerine göre, kripto para madencileri Kazakistan’ın mevcut enerji arzının %8’ini kullandı. Bunun yarısından fazlası, vergi gereklilikleri ve daha fazla hükümet gözetimi umutları nedeniyle kayıt yaptırmayı reddeden “gri” operasyonlardan oluşuyor.

Ülkenin Enerji Bakanı Magzum Mirzagaliyev Kasım ayında düzenlediği operasyonlarda ulusal şebekeden kesinlikle kopmayacaklarını ve ülkenin gri madencileri tam olarak hedefine aldığını söyledi.

Ama şimdilik herkes maalesef karanlıkta kalmış durumda ve Bitcoin Madencileri ülkeden bir bir çıkış yapacak gibi gözüküyor.