Kazakistan’ın tutarlı elektrik gücü sağlayamaması madencileri ülke dışına çıkmaya zorluyor

Kazakistan’ın tutarlı elektrik gücü sağlayamaması madencileri ülke dışına çıkmaya zorluyor

Kazakistan’ın kripto para madenciliği endüstrisi, başlangıçta Çin’in dijital varlık düzenlemesi üzerindeki sıkı duruşuyla desteklendi.

Ancak yaklaşık yedi ay sonra, Kazakistan merkezli madencilerin elektrik kesintilerinden bıktığı ortaya çıktı. Bazı madenciler, ulusal şebekenin tutarlı güç sağlayamaması nedeniyle iflasın eşiğine geldiğini bildiriyor.

Ülke önemli bir küresel kripto madenciliği merkezi olarak ortaya çıkarken, madenciler ayrılmaya başladıkça işler kötüye gidiyor gibi görünüyor.

Kazakistan başlangıçta Çin’in kripto yasağından yararlandı

Çin, bu yıl Mayıs ayında finans kurumlarının kripto işlemleriyle uğraşmasını yasakladı. Takip eden aylarda, Çinli yetkililer bu konuda giderek daha katı hale geldi.

Eylül ayında, Çin Halk Bankası’ndan (PBoC) yapılan bir açıklamada, tüm kripto faaliyetlerinin artık yasa dışı olduğu belirtildi.

Beklendiği gibi, insanlar kuralları atlıyorlar. Pek çok madenci DEX’lere ve P2P işlemlere dönüyor. Bazı durumlarda, VPN’ler aracılığıyla kripto borsalarını kullanmaya devam ediyorlar.

Buna karşılık PBoC, denizaşırı borsaların kullanımını “yasadışı finansal faaliyet” olarak etiketlemek de dahil olmak üzere tüm boşlukları ortadan kaldıracağına söz verdi.

Bu konuda haklı olduklarını söylüyorlar çünkü dijital para biriminin insanların varlıklarının güvenliğini tehlikeye attığını ifade ediyorlar:

“İnterneti yerel sakinlere hizmet sunmak için kullanan denizaşırı sanal para borsaları da yasa dışı finansal faaliyet olarak kabul ediliyor.”

Tüm bunların sonucu olarak Çin’deki kripto faaliyetinde, özellikle de Çin’den gelen madencilik hash oranındaki düşüşte büyük bir yavaşlama oldu.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’nden elde edilen veriler, Mayıs ayında Çin’den gelen Bitcoin hash oranında önemli bir düşüş olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda, Kazakistan’ın hash oranı Mayıs’ta 11.9 Eh/s‘den Ağustos’ta neredeyse iki katına çıkarak 21.9 Eh/s‘ye yükseldi.