Kazakistan, Sürgündeki Çin Bitcoin Madencilerinin Ağırlığını Taşımak İçin Mücadele Ediyor

Kazakistan, Sürgündeki Çin Bitcoin Madencilerinin Ağırlığını Taşımak İçin Mücadele Ediyor

Kısa Notlar

  • Kazakistan, Bitcoin madenciliği için en popüler ikinci ülke haline geldi.
  • Ülke ucuz elektriğe sahip olmakla övünüyor; ama bu ererji  tabiki sonsuz miktarda değil.

Kazakistan Bitcoin Madencilerinin Ağzını Sulandırmaya Devam Ediyor

Çin bu yılın başlarında Bitcoin madenciliğini kısıtladığında, Bitcoin hash gücünün yarısından fazlası sürgüne zorlandı. Teksas‘ta ve diğer kripto dostu yargı bölgelerinde ortaya çıkan bir dizi donanım çiftliğinin kanıtladığı gibi, bunların çoğu ABD‘ye taşındı.

Ancak bu hash gücünün tamamı o kadar uzağa gitmedi. Cambridge Alternatif Finans Merkezi verilerine göre Bitcoin madenciliği için en popüler ikinci ülke haline gelen Kazakistan, azalan doğal kaynaklar, yenilenebilir alternatiflere geçme arzusu ve düzenlenmiş madencilerden gelen çağrılar sayesinde bir yol ayrımında.

“Yeraltı kripto ekonomisini temizlemek.”

Kazakistan Enerji Bakanı Magzum Mirzagaliyev dün kripto madencilerine düzenlenmiş operasyonların ulusal şebekeden kesilmeyeceğine dair güvence verdi. Bununla birlikte, sözde gri madenciler, hükümete kayıtlı olmayanlar, yakında kendilerini kayıt olmak veya ülke dışına çıkmak arasında bir seçim yapmak zorunda bulabilirler.

Kazakistan Enerji Bakanı Magzum Mirzagaliyev

Kazakistan Enerji Bakanı Magzum Mirzagaliyev

Kazakistan, doğal kaynaklar açısından zengin bir Orta Asya ülkesidir. Eski Sovyet cumhuriyeti, dünyadaki haneler veya işletmeler için en düşük elektrik fiyatlarından bazılarına sahiptir (ABD’deki oranların yaklaşık yarısı) – enerji yoğun Bitcoin madenciliği için idealdir. Dahası, kripto madenciliği, tamamen serbest bir piyasa nedeniyle değil, ironik bir şekilde, iyi performans gösteren bir ekonomiyi desteklemek için kömüre dayanan, devlet tarafından düzenlenen bir piyasa nedeniyle Kazakistan’da ucuz kalıyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kazakistan Enerji Bakanı: ”Yasal Kripto Madencileri Güç Kısıtlamalarıyla Karşı Karşıya Kalmayacak”

Ülke, özellikle daha yeşil güç kaynaklarına yönelirken, baskıyı hissetmeye başlıyor. Hükümet, kripto madenciliğinin ülkenin elektrik kapasitesinin %8’ini tükettiğini ve bunun üçte ikisinin denetimsiz madencilerden geldiğini tahmin ediyor.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin Madenciliği

Kazakistan ticaret grubu olan Ulusal Blok Zinciri ve Veri Merkezi Endüstrisi Birliği, kolay bir çözüm görüyor. Salı günü, hükümete, düzenlenmiş aktörler için nispeten tatlı anlaşmayı mahvetme potansiyeline sahip gri madencilerin peşinden gitmesi çağrısında bulundu.

Dernek başkanı Alan Dorjiyev “Birçok yasadışı madenci son aylarda operasyonlar kurarken, ülkede uzun yıllardır faaliyet gösteren, tüm yasalara tam olarak uyan, vergilerini ödeyen ve yerel işler sağlayan birçok Bitcoin madencilik şirketi var” dedi. Derneğin hem Enerji Bakanlığı hem de Dijital Kalkınma Bakanlığı ile “proaktif olarak işbirliği yaptığını” da sözlerine ekledi.

Reuters tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir rapora göre, bazı gri madenciler, yalnızca artan vergi gereksinimleri nedeniyle değil, aynı zamanda tartışılan ek hükümet teklifleri nedeniyle de resmi olarak kaydolmaktan endişe duyuyorlar. Haber ajansının aktardığına göre kimliği belirsiz bir madenci, “Hükümetin getirmeyi planladığı vergi madencilerin ödeyebileceği bir şey” dedi. “Ancak hükümetin daha fazla hangi talepleri yerine getirebileceği belli değil” dedi.