HaberlerKripto Para Haberleri

Kazakistan Merkez Bankası Dijital Para Programı Başlatmak İçin Hazırlanıyor

Kazakistan Merkez Bankası bir pilot program başlatmak için hazırlıklara başladı

Yakın bir zamanda Kazakistan Merkez Bankası dijital para alanında pilot program başlatacağını duyurdu. Merkez Bankası bu konuda bir Halk İstişare Belgesi Yayınladı. Web sitesinde yayınlanan duyuruya göre banka, ilk aşamada finans sektörünün özel şirketlerinde dijital para prototipini pilot olarak kullanmayı bekliyor.

Katılımcılar, dijital para biriminin oluşturulacağı iki katmanlı bir mimari aracılığıyla ödeme hizmetleri sağlamak için bu programı benimseyecek. Bununla beraber, Kazakistan’ın dijital parasının düzgün bir şekilde resmi olarak piyasaya sürülmesini garantilemek için kurum, faydalar ve riskler kapsamında bir çalışma yürütmeyi dört gözle bekliyor.

Yerel halktan geri bildirim toplamak ve sanal varlığı ulusal ekonomiye getirebilecek potansiyel etkileri değerlendirmek adına 34 sayfalık bir halk istişare belgesi de yayınladı . Ancak, Kazakistan Ulusal Bankası pilot programın ne zaman konuşlandırılacağına veya ne zaman sona ereceğine dair net bir tarih vermedi.

Kazakistan Merkez Bankası Dijital Para Konusunda Nasıl Bir Duruş Sergiliyor?

Ülke, 2018 senesinden beri kripto endüstrisine büyük ilgi gösteriyor.  Ancak dijital varlık ticareti ve madenciliğine karşı pek çok yasak önerilmişti. Korona virüs kaynaklı ekonomik krize rahatlama getirmek için Ekonomi Bakanlığı, Ağustos 2020’de sanal para madenciliği için % 15 vergi önerisinde bulundu.

Bunun yanında, Eylül 2020’de Kazakistan Dijital Kalkınma Bakanı Bağdat Mussin, hükümetin önümüzdeki üç sene içinde 714 milyon dolarlık kripto madenciliği yatırımı hedefine ulaşma planlarını açıkladı .

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu