Kazakistan, Bitcoin madencilerini elde tutmak için nükleer santral kurabilir

Kazakistan, Bitcoin madencilerini elde tutmak için nükleer santral kurabilir

Nikkei Asia‘nın haberine göre Kazakistan cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, Bitcoin madenciliği göçmenlerine ayak uydurmak için bir nükleer santral inşa edilmesini önerdi.

Geçen Cuma günü ülkenin en büyük şehri Almatı‘da bir toplantıda bankacılara konuşan Tokayev, “Geleceğe baktığımızda, bir nükleer santralin inşası hakkında popüler olmayan bir karar vermek zorunda kalacağız” dedi.

Asya Ülkesi’nin tek nükleer santrali 1999’da kapandı.

Ülkenin önde gelen uranyum üreticisi statüsüne rağmen (dünyanın 2020 arzının %41’i), Sovyetler Birliği altında yıllarca süren atom silahları testinden sonra vatandaşlar tedirgin olmaya devam ediyor.

Kazak sağlık yetkilileri, 1949 ile 1963 yılları arasında 110 testten 1.5 milyon vatandaşın nükleer serpintiye maruz kaldığını tahmin ediyor.

Ancak komşu Çin’den gelen Bitcoin madencilerinin sonucu olarak belirlenen 1.200 megavat değerindeki taze talep, bir zamanlar enerji zengini olan ülkede birkaç elektrik kesintisine neden oldu.

Kazakistan şimdi Bitcoin madenciliğinde büyük etkin nokta halinde

Kazakistan’ın hash oranı, bu yılın başlarında Çin’den kovulan Bitcoin madencilerini memnuniyetle karşıladıktan sonra dört katına çıkarak %18’in üzerine çıktı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kazakistan, Sürgündeki Çin Bitcoin Madencilerinin Ağırlığını Taşımak İçin Mücadele Ediyor

Orta Asya ülkesi, Ağustos ayı itibariyle küresel olarak en büyük ikinci Bitcoin madencisi olarak derecelendirildi.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’nin IP verilerine göre Asya Ülkesi, yalnızca dünyanın Bitcoin madencilik gücünün %35’inden fazlasını kontrol eden ABD’yi takip etti.

Bitcoin madenciliği akışını körüklemek için ülkenin enerji arzına olan talep, olağan yıllık %1-2’lik büyümeden yaklaşık sekiz kat daha fazla arttı.

Ekim ayında ülkenin en büyük kömürlü termik santrali (Ekibastuz-1) devre dışı kalan üç santralden biriydi. Kazakistan Elektrik Şebeke İşletme Şirketi (KEOC), kesinti için kısmen Bitcoin madencilerini suçladı.

Kazakistan’ın Bitcoin madenciliğinde yükselişi. 

Bir ay önce, KEOC bazı veri merkezlerine yönelik gücü sınırladı. KEOC, ülkenin güneyinde, kuzeydeki elektrik santrallerinden çok uzakta bazı madencileri tamamen kesti.

Asya Ülkesi’nin enerji bakan yardımcısı Murat Zhurebekov bu ayın başlarında düzenlediği basın toplantısında, ülkenin açığı kapatmak için Rusya’nın ürettiği güce güvenmekten başka seçeneği olmadığını söyledi.

Olmadı.

Kazakistan zaten nükleer enerji üretiyor

10 Kasım’da, ulusal nükleer enerji şirketi Kazatomprom, uranyum yakıt çubukları üreten bir fabrikayı resmen açtı.

Ancak beklenen 200 ton nükleer yakıt Çin santrallerine yöneliktir.

Vatandaşların tedirginliğine rağmen, Başkan Tokayev nükleer bir çözüme hevesli. İki yıl önce bu konuda referandum yapılmasını önerdi.

Tokayev, Eylül ayında bir Rus iş forumunda (Eurasianet aracılığıyla) “Asya Ülkesi’nin bir nükleer santrale ihtiyacı olduğu için bu konuyu önemli ölçüde düşünmenin zamanının geldiğine inanıyorum” dedi.

Aynı konuşmada Asya Ülkesi’nin nükleer fobisini “uygunsuz” olarak nitelendirdi.

Kazakistan, bir zamanlar dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla Bitcoin hash oranına ev sahipliği yapan Çin ile komşu.

Ve henüz nükleer enerji fikrini halka satmamış olsa da, yerel Bitcoin madencilerinin Ocak 2022’den itibaren elektrik için bir prim ödemesi bekleniyor.

Yeni bir vergi yasası, kripto para madencileri tarafından tüketilen kilovat saat başına bir Kazakistan tengesi (0,0023 $) ekleyecek.