Kazakistan Bitcoin Madencilerine Sırtını Dönse de Hash Oranı En Yüksek Seviyede

Kazakistan Bitcoin Madencilerine Sırtını Dönse de Hash Oranı En Yüksek Seviyede

Kısa Notlar

  • Kazakistan, Çin’in madencilerin faaliyetlerine uyguladığı baskının ardından Bitcoin hash oranlarının önde gelen sağlayıcılarından biri oldu.
  • Ülke, yeni madencilerin sınırlarına akın etmesiyle başa çıkmakta zorlandı ve ülkedeki Bitcoin madenciliğinin geleceği hakkında şüphe uyandırdı.
  • Madencilerin küresel olarak karşılaştığı engellere rağmen Bitcoin hash oranları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

2021 yazında Kazakistan, Çin’den kaçan madenciler için bir cennet olarak görülüyordu; ancak bu düşünce, yerini yeni bir anlatıya bırakıyor. Genel bir yasak seçeneği gündemde olmasa da Asya ülkesini eve dönüştüren madenciler için işler kötüye gitmeye devam ediyor.

Kazakistan – Cennetten Doğaya

Çin’in kripto çöküşünden önce, Kazakistan’da az sayıda Bitcoin madencileri vardı ve raporlar, hash oranlarının neredeyse %10’da olduğunu gösteriyor. Bu rakam, madencilerin ülkeye göç etmesinin ardından ikiye katlandı ve dünyadaki en yüksek Bitcoin hash oranı sağlayıcılarından biri olarak listelerin en üstüne çıktı.

Spot ülke üzerinde gösterildi ama madenciler enerji baskısı altında sallanıyordu. Ülkenin vergilerden milyonlarca dolar kazanacağı iddialarına rağmen işler karışmaya başladı. Elektrik arzı azaldı, kesintiler sıklaştı ve yükselen sıcaklıklar, klima talebinin artmasına neden oldu.

Bu duruma hükümetin tepkisi hızlı oldu. Asya ülkesinin hükümeti yeni madencilik merkezlerinin madencilik kapasitesini 100 megawatt ile sınırladı ve madencileri beyaz veya gri olarak sınıflandırdı. Kurallara uyan şirketler beyaz, gerekli lisans olmadan faaliyet gösterenler ise gri renkteydi. Ancak, ayrım enerji sorununa yardımcı olmadı ve 24 Ocak’ta tüm madencilerin ayın geri kalanında elektrik kaynağı kesildi.

Bitcoin hash oranları ülkedeki olaylardan tamamen etkilenmemiş gibi görünebilir. Sadece bir ay sonra, Bitcoin hash oranları saniyede 248.11 milyon terahash’a yükseldi ve bu, Çin’in genel yasağından önceki seviyelerin %50’nin üzerinde bir oran.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bitcoin Madenciliği Zorluğu Bu Yıl İlk Kez Düşüş Gösteriyor

Çıkış yolu

Madencilerin önlerinde iki net yol var: Asya ülkesinden daha yeşil alanlara göç etmek veya düzenlemelerin ve altyapının iyileştirilmesi umuduyla ülkede kalmak. Amerika gibi yargı bölgeleri, madencilere sağlıklı bir düzenleyici ortam sunuyor, sermaye piyasalarına erişim sağlıyor; ancak aynı zamanda çevresel kaygılara da büyük önem veriliyor.

Bir uzmana göre, Kazakistan uzun vadede bir maden limanı olacak. Yeni enerji üretimi için büyük bir potansiyel var. Hem geleneksel enerji kaynakları hem de yenilenebilir kaynaklar. Ülke siyasi istikrara sahip olduğu ve yabancı sermayeyi çekebildiği sürece.”

Önümüzdeki yol zorlu ve yüksek vergiler veya ani düzenleyici hamlelerle dolu olsa da Asya ülkesinin Bitcoin’in geleceğinde rol oynayacağına dair çok az şüphe var.