Kazakistan Bitcoin Cenneti Olma Yolunda Sekteye mi Uğruyor?

Kazakistan Bitcoin Cenneti Olma Yolunda Sekteye mi Uğruyor?

Kısa Notlar

  • İnternetin kapanması, veri merkezlerini çevrimdışı duruma getirdi.
  • Hükümet ayrıca madencilikle ilgili daha sıkı kurallar izliyor.
  • Yurtdışına taşınmak isteyen bazı büyük bitcoin madencileri var.
  • Kazak madencilik sektörü dünyanın en büyük ikincisi konumunda.

Geçen hafta internet kesintilerinin ardından küresel kripto merkezinden ayrılmak isteyen bazı büyük madencilere göre, Kazakistan artık bir zamanlar olduğu gibi bitcoin sığınağı olmayabilir ve bu da düzenlemeleri sıkılaştırmaya ilişkin korkuları artırıyor.

Dünyanın en büyük ikinci madencilik merkezi olan ülkede bir huzursuzluk patlaması sırasında hükümetin web kapatmaları, kripto para birimini üretmek için kullanılan veri merkezleri çevrimdışı duruma geldiğinden, bitcoin’in küresel bilgi işlem gücünün yaklaşık %13 oranında düşmesine neden oldu.

Ülkedeki yasal madencilik şirketlerinin %80’ini temsil eden Kazakistan’daki Ulusal Blockchain ve Veri Merkezi Endüstrisi Birliği‘nden Alan Dorjiyev, çoğu kripto üreticisinin artık tekrar çevrimiçi olduğunu söyledi.

Yine de, Reuters tarafından röportaj yapılan dört büyük madenciye göre, operasyonların yeniden başlaması, hızla büyüyen kripto para birimi endüstrisi için sorunların ortaya çıkacağını gizleyebilir ve bazıları kendilerinin veya müşterilerinin faaliyet göstermek için başka ülkeler arayabileceğini söylüyor.

Madenciler, daha sıkı hükümet gözetimi ortaya çıktıkça internet kesintisinin, işin istikrarı ve beklentileri hakkında artan endişeleri artırdığını söyledi.

Ülkenin ucuz enetji gücünden yararlanmak için operasyonlarını Çin’den Kazakistan’a taşıyan bir madenci olan Vincent Liu, değişen ortamın operasyonları Kuzey Amerika veya Rusya’ya kaydırmaya yönelttiğini söyledi.

Liu, “İki veya üç yıl önce, istikrarlı siyasi ortam ve istikrarlı elektrik nedeniyle Kazakistan’ı madencilik endüstrisinin cenneti olarak adlandırdık” dedi.

Liu, “Durumu değerlendiriyoruz… Sanırım hash oranının bir kısmını Kazakistan’da tutacağız ve bir kısmını başka ülkelere taşıyacağız” dedi.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, karmaşık matematiksel bulmacaları çözmek için küresel bir ağa bağlı diğerlerine karşı rekabet eden güçlü bilgisayarlar tarafından “çıkarılır”. Süreç elektriği feci şekilde tüketir ve genellikle fosil yakıtlarla çalışır.

Kazakistan, geçen yıl ABD’den sonra dünyanın 2 numaralı bitcoin madenciliği merkezi haline geldi ve Pekin tarafından sektöre yönelik bir baskının ardından eski küresel lider Çin’den bir madenci akını ve veri merkezi rezervasyonları çekti.

Ağustos ayında Kazakistan, bitcoin ağına bağlı bilgisayarlar tarafından kullanılan bilgi işlem gücü miktarı için kripto jargonu olan küresel “hash oranının” %18’ini oluşturuyordu. Bu, Çinli madenciler makineleri değiştirmeden ve Kazak veri merkezlerinde kapasite satın almadan önce Nisan ayında %8’e yükseldi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Estonya Düzenleyicisi, Kripto Para Birimlerini Yasaklamak İçin Herhangi Bir Planlarının Olmadığını Söyledi

GÜÇ OYUNLARI

Kazakistan’ın kripto madenciliği çiftlikleri çoğunlukla, ekonomiyi karbondan arındırmaya çalışırken yetkililer için bir baş belası olan eskiyen kömür santrallerinden güç alıyor. Enerjiye aç madenciler, eski Sovyet devletini elektrik ithal etmeye ve yerel malzemeleri paylaştırmaya zorladı.

Hükümet şimdi, büyük ölçüde yeraltı ve yabancılara ait endüstriyi nasıl vergilendireceğine ve düzenleyeceğine bakıyor. Geçen yıl, “beyaz” veya resmi olarak kayıtlı olanlardan iki kat daha fazla güç tüketebileceğini tahmin ettiği kayıt dışı “gri” madencileri çökertmeyi planladığını söyledi.

Kripto madencisi BTC KZ‘nin kurucu ortağı Din-Mukhammed Matkenov, Çinli madencilerin akınının, gücü tüketerek yerli madencilerin sorunlarını daha da kötüleştirdiğini söyledi. Müşterilerin Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’ya taşınmayı düşünebileceğini söyledi.

Kuzey Kazakistan‘da bir şehir olan Ekibastuz‘da 30.000’den fazla maden kulesini çalıştıran üç veri merkezine sahip olan Matkenov, “Kazakistan’daki madencilik endüstrisinin gelişiminin ve istikrarının tehlikede olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Düzensiz güç kaynağı şirketin işini karmaşıklaştırdı” diye ekledi.

“Elektrik faturasını ve maaşlarını ödemek için karları tahmin etmek çok istikrarsız ve gerçekten zor. Şu anda iflas etmeye yakınız ve müşteriler daha istikrarlı bir hükümet kararı ile taşınabilecekleri başka ülkeler bulmaya çalışıyorlar.”

Kazakistan Enerji Bakanlığı, Reuters’ın roportaj talebine yanıt vermedi.

Dört madenci, yine de Kazakistan’ın nispeten düşük vergileri, işçilik maliyetleri ve ekipmanının hala avantajlar sunduğunu söyledi. Matkenov, elektrik maliyetinin kilovat başına minimum 0,03-0,04 ABD Doları olduğunu ve Amerika Birleşik Devletleri’ne benzer şekilde ve Rusya’da 0,05 ABD Dolarından daha düşük olduğunu söyledi.

Kanada merkezli madenci Pow.re‘den Mike Cohen, “Kazakistan’da, iyi sermayeli projelerin Batı’da mümkün olandan çok daha hızlı yayılmasını sağlayan bir iş yapma kolaylığı var” dedi.

“Bölgede operasyonlar kurmak isteyenler, jeopolitik risklere karşı daha toleranslı ve fosil yakıt bazlı enerji kaynakları tarafından ertelenmiyor.”