Kazakistan bakanlığı yasadışı kripto madenciliği operasyonlarını durdurdu

Kazakistan bakanlığı yasadışı kripto madenciliği operasyonlarını durdurdu

Kazakistan Enerji Bakanlığı, 13 kripto para madenciliği operasyonunu saptadığını ve sonlandırdığını duyurdu. Hükümet, son yıllarda giderek daha popüler hale gelen Bitcoin BTC ) madencilik sektörünü düzenleme çabalarının bir parçası olarak baskıyı arttırdı.

Resmi açıklamaya göre, madenciler toplam 202 megavat güç tüketimi ile çok fazla enerji kullanıyorlardı. 

Kazakistan hükümetine göre, madencilik çiftliklerini elektrik şebekelerinden tespit etme ve bağlantısını kesme çabaları devam edecek.

Yasadışı madencilik faaliyetlerinin tespit edilmesinin ardından yetkili kuruluşlar operasyonel ve soruşturma faaliyetlerini yürütecek.

Çin’in kripto para baskısından sonra dünyanın ikinci en büyük Bitcoin üreticisi olarak Kazakistan’daki güç tüketimi fırladı.

Kazakistan, Ağustos 2021 itibariyle dünyadaki Bitcoin hash oranının %18‘inden fazlasına ev sahipliği yapıyordu ve yalnızca ABD’yi takip ediyordu. Nisan ayında, Çin’in madencilik kısıtlamalarından önce bu rakam sadece %8 idi.

Haziran 2021’de Kazakistan cumhurbaşkanı, belki de Çin’in Bitcoin karşıtı tutumunun motive ettiği Bitcoin madenciliği için bir vergi kategorisi oluşturulmasını onayladı. 

2021’de Çinli yetkililerin baskısı nedeniyle Canaan ve BTC.com gibi Çinli BTC madenciliği işletmeleri Kazakistan’a taşındı.

Madencilik sektörü bir süredir büyük ölçüde ülkede yoğunlaşmış olsa da, birçok sektör yöneticisine göre, çeşitli nedenlerle hash oranı payını kaybedecek gibi görünüyor. 

Bu, büyük olasılıkla Kazakistan’ın önümüzdeki ay beklenen endeks güncellemesinde ilk üç BTC madenciliği ülkesi sıralamasından düşmesine neden olacaktır.