Kayıtsız kripto para birimlerinin desklenmesi, gelecek yıldan itibaren BAE’de hapis cezasıyla sonuçlanabilir

Kayıtsız kripto para birimlerinin desklenmesi, gelecek yıldan itibaren BAE’de hapis cezasıyla sonuçlanabilir

The National tarafından yayınlanan bir rapora göre, kripto para dolandırıcılığını destekleyenler Ocak ayından itibaren beş yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. Ayrıca 1 milyon dirheme (272,261 Dolar) varan para cezasına çarptırılacaklar.

Bu uygulamanın kripto para biriminin bu yıl ciddi bir büyüme yaşamasının ardından çevrimiçi güvenliği teşvik etmesi amaçlanıyor.

Aynı cezalar kripto dışında sahte şirketlerin reklamını yapanlara da uygulanacak. Temmuz ayında Abu Dabi polisi, yatırımcıları kripto para birimleri içeren ve hızlı zengin olmayı vaat eden dolandırıcılığa düşmemeleri konusunda uyardı.

Kapsamlı yasal değişiklikler

BAE’nin yeni siber suç yasası 2 Ocak‘ta yürürlüğe girecek. Yasa özellikle, sahte haber yayınlamak ve paylaşmak için sert cezalar uygulanmasını şart koşuyor. Acil durumlarda söylentilerin yayılması ise iki yıl hapis cezasıyla sonuçlanabilir.

Yeni yasaya göre, suçlular sahte bir hesap kullanarak başka bir kişinin kimliğine büründükleri için de hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirler. Aktarılan bilgilere göre birini karalamak, ağırlaştırıcı bir faktör olarak görülecek.

Siber suç yasası, BAE tarihindeki en büyük yasal reformun bir parçası olarak nitelendiriliyor. Buna 40’tan fazla yeni yasa da dahil.

Uygulanan diğer yasaların amaçları arasında evlilik dışı ilişkileri suç olmaktan çıkarmak, kadın haklarını genişleterek ve Şeriat yasasının yabancı göçmenler üzerindeki etkisini azaltmak ve kişisel özgürlükleri genişletmek yer alıyor.

Hukuk reformunun, yasaları Batı’da sık sık tartışma konusu haline gelen ülkeyi modernize etmesi ve yeni yatırımları çekmesi bekleniyor.