Kayıp Bitcoin’inizi Kurtarmak İçin Beyaz Hacker’larla İletişim Kurmak Doğru mu?

Kayıp Bitcoin’inizi Kurtarmak İçin Beyaz Hacker’larla İletişim Kurmak Doğru mu?

Bir BBC makalesi, beyaz şapkalı bilgisayar korsanlarının Bitcoin‘i erken benimseyen bir kişinin kilitli cüzdanına erişmesine yardımcı olduğunu bildirdi. Hikaye mutlu bir sonla bitmesine rağmen, benzer bir durumda olan diğerlerinin de aynı şeyi yapmaları istenebilir ve potansiyel olarak kendilerini ifşa edebilirler.

Cüzdan kurtarma hizmetlerinin etkinliği tartışmalıdır ve belirtildiği gibi, bu sektör, çığlık çığlığa dolandırıcılık yapan karanlık karakterlerle dolu.

Örneğin, Bitcoin kurtarma ile ilgili bir Quora sorusu, her biri soruna yardımcı olması için bir uzman öneren çok sayıda yanıt içeriyor. Aşağıdaki sahtekarlık işaretlerinden uzak durun:

  • Dolandırıcılardan bahseden ve uzman öneren içeriklerden uzak durun.
  • Bir şirket alan adı adresi yerine bir Gmail adresi aracılığıyla iletişim kurun.
  • Kolay ve mutlu/en mutlu gibi metin yazarlığı “güçlü kelimelerin”, gerçek bir kişinin hikayesini anlatması yerine uygun olmayan bir bağlamda kullanıldığını hissettiğinizde uzak durun.
  • Uzmanın günü nasıl kurtardığına dair karmaşık bir hikaye dinliyorsanız uzak durun.
Kaynak quora.com

Kaynak quora.com

Bitcoin’in değeri bu kadar yüksekken, “kurtarma uzmanlarına” ulaşma isteği biraz anlaşılabilir. Ama bunu yapmak tehlikelere davetiye çıkarıyor mu?

Bitcoin’i erken benimseyen Rhonda Kampert’e ne oldu?

Illinois’den Rhonda Kampert, ilk olarak 2013 yılında Bitcoin’e yatırım yaptı ve coin başına 80$’dan altı BTC satın aldı.

Zamanla, coinlerin bir kısmını harcadı; ancak bu alıştırma döneminde birçoğunun yaptığı gibi, elindeki varlıkları büyük ölçüde unuttu. Bitcoin 2017’de 20.000 dolara ulaştığında aniden BTC’lerini hatırladı.

Durumun heyecanıyla, cüzdanını açmak için bilgisayarına koştu; ancak cüzdan kimliğinin eksik olduğunu keşfetti. Parolasını dikkatlice yazmış olsa da, onu mağlup eden kısmi blok zinciri “kullanıcı adı”ydı.

“Çıktımın cüzdan tanımlayıcımın sonundaki bazı rakamları kaçırdığını fark ettim. Şifremi içeren bir kağıt parçası vardı ama cüzdan kimliğimin ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu.”

2021 baharına kadar, Bitcoin 50.000 dolara ulaştıktan sonra, Kampert tekrar denemek için yeterince motive olmadı. Ne de olsa, %62.400 kazanç bir kenarda duruyordu.

Bitcoin hacklenebilir mi?

Yardım ararken, Chris ve Charlie Brooks adında bir baba-oğul ikilisine rastladı. Bir süre konuştuktan sonra, sahip olduğu ayrıntıları aktaracak kadar kendinden emin hissetti.

İki taraf arasındaki görüntülü görüşme sırasında Kampert, Chris’in cüzdanını gözünün önünde nasıl açtığına tanık oldu. Sahip olduğu orijinal altı BTC bulunan cüzdanda, üç buçuk BTC vardı.

Brooks’a %20’lik ücretini ödedikten sonra, kızının üniversite eğitimi için 10.000 dolar ödedi. Geri kalanı, PIN’i “hafızasına kazınmış” olarak bir donanım cüzdanına aktarıldı.

BBC makalesi, Brooks’un cüzdana nasıl erişmeyi başardığından bahsetmedi. Ancak, Kampert’in cüzdan parolasına sahip olduğu göz önüne alındığında, Brooks’un cüzdan kimliğindeki eksik rakamların her olası kombinasyonunu deneyerek cüzdanı sürekli zorladığı varsayıldı.

Teknik olarak hackleme olmasına rağmen, bir kripto cüzdanını hacklemenin tutarlı bir yöntemi olmadığını unutmamak önemlidir.

Kampert için işler yolunda giderken, Brooks’a güvenerek her şeyi kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı. Kaç kişi sadece dolandırılmak için benzer bir şey yapar?

Kampert’in hikayesi, kurulum aşamasında ekstra özen göstermenin ve her ihtimale karşı arıza kasalarına sahip olmanın önemini vurguluyor. Bu bazıları için acı verici olsa da, bir servet kaybetmek çok daha üzücü olabilir.