Kar Marjları 2024 Yılında S&P 500 Özkaynak Karlılığını Etkileyen Birincil Faktör Olarak Tanımlandı – Goldman

Kar Marjları 2024 Yılında S&P 500 Özkaynak Karlılığını Etkileyen Birincil Faktör Olarak Tanımlandı – Goldman

Goldman Sachs analistleri, S&P 500‘ün özkaynak kârlılığının 2024 yılında olumlu bir seyir izleyeceğini ve bunun da kâr marjlarındaki mümkün iyileşmelerden kaynaklanacağını öngörüyor.

Analiz grubu, temel olarak faiz ve vergi öncesi kar marjlarındaki güzelleşmeler nedeniyle özkaynak karlılığında mütevazı bir artış bekliyor.

Federal Rezerv’in faiz oranlarını düşürmeye başlaması, artan borçlanma masraflarının olumsuz tesirini azaltmada kilit bir öge olarak görülüyor. Analistler, bu olayın yatırımcıların tercihlerinde bir değişiklik için tetikleyici olduğunu vurguluyor.

Yatırımcıların odak noktalarını şu anda yüksek karlılık gösteren paylardan daha inançlı olarak algılananlara ve gelecekte daha yüksek karlılık sunabilecek olanlara kaydıracaklarını öngörüyorlar.

Analistler bir raporda, “Yatırımcıların yatırımlarını şu anda yüksek karlılığın güvenliğini sağlayan paylardan ileride daha yüksek karlılık fırsatı sunan paylara kaydıracaklarını iddia ediyoruz” dedi.

Bu yine düzenlemenin, kâr marjlarının artması ve vergi ve borçlanma masraflarından kaynaklanan zorlukların hafiflemesi öngörüsünden kaynaklanması bekleniyor.

Analistler, geçmiş örneklere dayanarak, yatırımcı tavrında öngörülen değişim ve piyasanın evrimi doğrultusunda, daha düşük marjlı payların bu yıl daha güzel performans gösterebileceğini savunuyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla detay için lütfen Karar ve Şartlarımıza bakın.

Kaynak: Investing TR