Kanada’nın en büyük borsa operatörü olan TMX Group, kurumsal yatırımcılar için kripto ürünü planlıyor

Kanada’nın en büyük borsa operatörü olan TMX Group, kurumsal yatırımcılar için kripto ürünü planlıyor

Kanada’nın en büyük borsa operatörü olan TMX Group‘un, ilk kripto para vadeli işlem ürününü piyasaya sürmeyi planladığı bildiriliyor. 

Bu yeni gelişme, kurumsal yatırımcıların nispeten yeni varlık sınıfındaki alım satım risklerini dengeleme arzusuna yanıt olarak geldi. 

Reuters’in bildirdiğine göre, halihazırda Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenen 17 kripto para borsa yatırım fonu (ETF) bulunan grup, ürünü bu yıl Montreal Borsası‘nda piyasaya sürmeyi planlıyor.

Şirketin CEO’su John McKenzie, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Daha fazla kurumsal yatırımcı ve bayi, portföylerinde veya ETF’lerde daha fazla kripto varlığı tutuyor. Kriptoda çok fazla fiyat oynaklığı var, bu yüzden bu riski nasıl yöneteceklerine bakıyorlar.”

McKenzie, TMX’in vadeli işlem ürününü başka herhangi bir teklife göre modellemeyeceğini, ancak vadeli işlem ürünleriyle ilgili mevcut düzenlemelerin bunu kapsaması gerektiğini söyledi. Şirketin perakende yatırımcılara sunmak için mevcut bir planı olmadığını da sözlerine ekledi.

TMX Group, bir yıl önceki 1.43 Dolar’dan dördüncü çeyrekte hisse başına 1.77 Dolar’lık bir kazanç bildirdi ve üç aylık temettüsünü %8 artırarak 83 Kanada sentine çıkardı.

Bunun yanında 7 Şubat Pazartesi günü, dev bir Kanadalı muhasebe firması olan KPMG, kurumsal hazinesine Bitcoin ve Ethereum’u ekledi.

Kanada KPMG Yönetici Ortağı Benjie Thomas, “Kripto varlıklar olgunlaşan bir varlık sınıfıdır. Bu yatırım, kripto varlıklarının ve blok zinciri teknolojisinin kurumsal olarak benimsenmesinin büyümeye ve varlık karışımının düzenli bir parçası olmaya devam edeceğine olan inancımızı yansıtıyor” dedi.