Kanadalı Regülatör Binance’i Eleştirdi

Kanadalı Regülatör Binance’i Eleştirdi

Binance, Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu tarafından Ontario’da hizmet vermeye yetkili olduğunu açıkladıktan sonra kendisini garip bir çıkmazda buldu.

Kanadalı düzenleyici, şirketi “kabul edilemez” davranışı nedeniyle kınadı ve hiçbir kuruluşunun ülkede herhangi bir tescile sahip olmadığını açıkladı.

Haziran ayında Binance, Ontario’daki kullanıcılarına hesaplarının yıl sonuna kadar kapatılacağını söyledi. Bu, borsanın yerel menkul kıymetler yasalarına uymadığı için OSC’den bir uyarı almasından sonra geldi. 

Bu haftanın başlarında Binance, düzenleyici sorunları giderdikten sonra Kanada’nın en büyük eyaleti olan Ontario’da faaliyet göstermeye devam edebileceğini neşeyle duyurdu. Borsa, bir para hizmetleri işletmesi (MSB) olarak kayıtlı olduğunu söyledi.

Ancak OSC, Ontario’da faaliyet göstermek için yalnızca altı ticaret platformunun yeşil ışık yakıldığını ve Binance’in listede olmadığını iddia ederek bu ifadeyi hemen çürüttü.

Kripto para borsası Binance, kaldıraç oranını azaltarak ve uyumluluğu artırarak dayanmaya çalıştı ancak küresel baskılar bir hayli arttı denilebilir.

Düzenleyici kurum ayrıca şirketleri, eyalette gerçekten düzenleyici onay alma şansları için iyiye işaret olmayacağından, kayıt durumlarını yanlış beyan etmelerine karşı uyardı:

”Menkul kıymetler düzenleyicilerine kayıt yaptıran veya başvuracak olan kripto varlık platformları, kayıt durumlarını yanlış beyan etmenin, firmanın uygunluğu ve kayıt ilkeleri hakkında endişeler doğuracağının farkında olmalıdır.”

Bu yılın başlarında, Binance’in kolluk kuvvetlerinden teşekkür notları istediği ve bunun için ABD Adalet Bakanlığı tarafından kınandığı da ortaya çıktı.