Kanada’da 36 Milyon Dolarlık Kripto Para Çalan Genç Tutuklandı

Kanada’da 36 Milyon Dolarlık Kripto Para Çalan Genç Tutuklandı

Bir genç, Kanada polisi tarafından ABD’li bir yatırımcıdan 36 milyon dolar kripto para çaldığı için tutuklandı. Sim korsanlığının, suçluların masum kurbanlardan milyonlarca dolar değerinde kripto para çalması için kazançlı bir yol olduğu kanıtlandı.

Bu tür en son dava, şu anda ülke mahkemelerinde görülen Kanada’daki bir genci içeriyor. Hamilton polisi Çarşamba günü yaptığı bir basın açıklamasında failin kurbanın kimliğini, şifrelerini, kripto borsalarındaki hesaplarını ve iki faktörlü kimlik doğrulamasını uzaktan ele geçirmek için kurbanın mobil sim kartını sahte bir kartla değiştirdiği bir sim takas saldırısı yoluyla çalındığını belirtti.

Bu tür soygunlar, bir telekom sağlayıcısı içindeki hedefin telefon numarasını bilgisayar korsanının sahip olduğu bir sim karta veya sosyal mühendislik hileleri yoluyla aktarmaya yardımcı olan fişler yardımıyla mümkündür.

Açıklamaya göre genç, çevrimiçi oyun topluluğunda nadir görülen bir çevrimiçi kullanıcı adı satın almak için çaldığı kripto paraların bir kısmını harcadı.

Tutuklama, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), ABD Gizli Servisi Elektronik Suçlar Görev Gücü ve Hamilton polisi arasındaki ortak çaba sayesinde gerçekleşti.

Bunun şu ana kadar Kanada’daki en büyük kripto ile ilgili hırsızlık olduğunu belirtmekte fayda var. Yine de, sim takası yeni bir fenomen değil ve en az 2016‘dan beri federal kurumlar arasında tartışmanın merkezinde yer alıyor.