Faydalı Bilgiler

Kaldıraçlı Tokenler Hakkında !!!

UP DOWN BULL BEAR

Kaldıraçlı tokenler,  (up ,down,bear,bull   likidasyon riski olmadan bir kripto para biriminin -+ x3 katları olarak işlem yapmanızı sağlar. Bu şekilde, kaldıraçlı bir işlem yapıyor durumu oluşur ani düşüşlerde endişenin daha fazla  olduğu  kaldıraçlı bir ürünün size sağladığı kayıp yada kazançlar sunabilir. Bu, işlemi yönetmek , marj gereksinimlerini sürdürmek zorunda olmadığınız ve tabii ki neredeyse hiçbir likidasyon riski olmadığı anlamına gelmez.

Her bir kaldıraçlı token alım satım işlemi, sürekli vadeli işlemler piyasasında, bir açık pozisyonu temsil eder. . Dolayısıyla, kaldıraçlı tokenler, temelde kaldıraçlı vadeli işlem pozisyonlarının tokenize edilmiş bir versiyonudur.

ERC20 alt yapısı ile oluşturulurlar.

 En popüler olan tokenleri BTCUP ve BTCDOWN’dur . BTCUP Bitcoin fiyatı çıktığında kaldıraçlı işlemlerden kazanmayı amaçlayan  BTCDOWN  ise Bitcoin fiyatı düştüğünde  kaldıraçlı işlemlerden kazanmayı hedefler . Bu kaldıraçlı kazançlar 1,25x ile 4x arasındadır.

Kaldıraçlı bir jeton satın alırken, bu pozisyonların tokenize edilmiş bir versiyonunu satın alıyorsunuz. Dolayısıyla, bu pozisyonları açık tutmak için günlük% 0,01’lik bir yönetim ücreti ödemeniz gerekir. Bu, yıllık% 3,5’lik bir orana eşittir.

Her gün 00:05:00 TSI’de kaldıraçlı tokenler ‘yeniden dengelenme’ sağlar. Bu, her kaldıraçlı tokenın bir kez daha hedef kaldıraçlarına ulaşmak için otomatik işlem yaptığı anlamına gelir.

Örneğin, ETHBULL’un mevcut varlıklarının token başına -20.000 $ ve + 150 ETH olduğunu ve ETH’nin 210 dolardan işlem yaptığını düşünelim. ETHBULL net varlık değeri (-$20,000 + 150*$210) = token başına 11.500 USD ve token başına 150*$210 = 31.500 USD ETH pozlama değerine sahiptir. Bu nedenle kaldıracı 2.74x’tir ve bu nedenle 3x kaldıraçlara geri dönmek için daha fazla ETH satın alması gerekir ve bunu 00:05:00 TSI’deyapacaktır.Basit mantık ile 3x e ulaşmak için daha fazla ETH ye ihtiaycı olacak.
Böylece, her gün her BULL /BEAR/tokenleri  kazanırsa kâr ile  yeniden işlem yaptırır. Para kaybederse, likidasyon riskini önlemek için kaldıraç oranını 3 kata düşürerek işlemin  bir kısmını satar.

Buna ek olarak, gün içinde  % 33 daha yüksek  bir düşüş yada çıkış olmasına neden olursa herhangi bir token yeniden dengelenmek için fiyat değişimi sağlanır. BULL token’ları için kabaca%11,15, BEAR token’ları için %6,7 civarıdır.

Formül

Dayanağı varlığın 1, 2 ve 3.

Yeni Fiyat = Eski Fiyat * (1 + 3 * M1) * (1 + 3 * M2) * (1 + 3 * M3)

% = Yeni Fiyat / Eski Fiyat – 1 = (1 + 3 * M1) * (1 + 3 * M2) * (1 + 3 * M3) – 1

Özetle kaldıraçlı tokenlerin mantığı, tek tip trendlerin olduğu anlarda karlılık getirir sürekli volatil olan durumlarda bakiyeniz ciddi zarar görebilir margin piyasasında yapılan ekleme durumlarını ,otomatik olarak yapıyor ve bu işlemi pozisyon karlı durumda yaptığı için  düşüşlerde daha fazla etkileniyor, ve eklemiş olunan bakiyeyi likidasyon olmamak için geri çıkarma işlemi yapıyor bu süreçte 1.2x ile 3x arasında değişen kaldıraçlar ile dengeleme sağlıyor.Kaldıraçlı tokenler, piyasalarda tek taraflı trende  sahip olunan durumlarda  iyi veya en azından margine yakın  boyutta bir kar sağlıyor. Ancak piyasalar geri döndüğünde margin pozisyonundan daha kötü senaryolara sebebiyet veriyor.

. Ayrıca, yeniden dengeleme yaparken oluşan farkı da göz ardı eder ve genellikle tüm işlemlerin teorik fiyatlarla gerçekleştiğini varsayar.

Spot olarak alınan tokenler uzun süre durdukça likidasyon olmazken, kaldıraçlı tokenlerin kendisi teorik olarak olabilir. Kaldıraçlı tokenlerr likidasyon riskini büyük ölçüde azaltır, ancak tamamen imkansız hale getiremez; piyasalar anında %50’lik bir düşüşle karşılanırsa, kaldıraçlı tokenler  +3x kaldıraçlı işlemin likidasyonuna engel olamaz. Bu tarz düşüşler sonrası düşerken anında dengeleme yaparken çıkışta aynı performansı gösteremeyebilir.

Aşağıda benzer davranışlarının bir özeti verilmiştir.

Bu genellikle Kaldıraçlı token lerin  nasıl çalıştığını açıklasa da, kesin sonucu vermez yaklaşık olarak hesap edilir

 Kaldıraçlı tokenler uzun vade tutmaya örnek tokenler değillerdir. Kullanıcılar kaldıraçlı tokenleri alıp satarken  kendi risklerini almalıdır.

Örneğin, 3x yükseliş tokeni olan ETH  ETHBULL  ele alalım. Bir günde  spot olarak alınan her %1’lik ETH için ETHBULL %3 artar; Her %1’lik ETH’nin düşüşe geçtiği için ETHBULL %3 düşer.

Kaldıraçlı tokenler  eksiye indikçe  riski otomatik olarak azaltacaktır.

3x margin long işlemi olan  bir ETH pozisyonu açarsanız  ve bir ay boyunca ETH% 33 düşerse, işleminiz tafsiye  edilir ve  hiçbir şeyiniz kalmaz. Ancak bunun yerine ETHBULL satın almışsanız,  piyasalar düştükçe ETH’nin bir kısmını otomatik olarak satar – muhtemelen likidasyondan  kaçınır, böylece% 33’lük bir düşüş hareketinden sonra bile hala  belli oranda varlığınız kalır.

Not:Kaldıraçlı tokenler yüksek riskli ürünlerdir. Sadece nasıl çalıştıklarından emin olursanız alım satım yapmanız gerekir. Bir günde büyük miktarlarda değer kazanabilir veya kaybedebilirler.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu