JPMorgan Sanal Decentraland Lounge ile Metaverse’e Giriyor

JPMorgan Sanal Decentraland Lounge ile Metaverse’e Giriyor

JPMorgan, dün popüler blockchain tabanlı Decentraland‘da sanal bir salon ile yeni ortaya çıkan alana girerek metaverse’e büyük bir adım attı.

“Onyx salonu”, bankanın işletmeler için metaverse ile ilgili büyüme fırsatlarını ve “patlayıcı ilgisinin” nedenlerini özetleyen bir raporla birlikte tanıtıldı.

JPMorgan; “Meta veri tabanının veya metanomiğin ekonomisini düşündüğünüzde, hemen hemen her pazar alanında fırsatlar var. Bugün bildiğimiz şekliyle metaverse’in tüm insan etkileşimlerini devralacağını önermek için burada değiliz, bunun yerine tüketiciler ve markalar için sunduğu birçok heyecan verici fırsatı keşfetmek için buradayız.” dedi.

JPMorgan, yaratıcıların çalışmalarından yeni yollarla para kazanmak amacıyla Web3‘e girdikleri için meta veri deposunun yıllık gelirde 1 trilyon dolarlık bir pazar fırsatına sahip olduğunu söyledi.

Rapora göre, “Bu demokratik mülkiyet ekonomisi, birlikte çalışabilirlik olasılığıyla birleştiğinde, dijital ürün ve hizmetlerin artık tek bir oyun platformuna veya markasına esir olmadığı muazzam ekonomik fırsatların kilidini açabilir”.

JPMorgan, blok zinciri ekonomisini erken benimseyenler ve yatırımcılar olarak PWC, Walmart, Nike, Verizon, Gap, Adidas, Hulu ve Atari gibi isimleri gösterdi.

Banka; “Dünyanın dört bir yanındaki iş liderleri ve yönetim kurulu odaları artık kendilerine, ‘Metaverse stratejim nedir? Metaverse’de ne yapmam gerekiyor? Zaten metaverse nedir?’” diyor.

Dört popüler metaverse platformundan alınan verilere göre, sanal arazinin ortalama fiyatı geçen yıl altı ayda 6.000 dolardan 12.000 dolara iki katına çıktı. Banka, oyun içi reklam harcamalarının 2027 yılına kadar 18,4 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Meta veri deposu “çok hızlı” evrimleşmiş ve “böyle dinamik bir alana bir iş stratejisini temellendirmek zor” olsa da JPMorgan, “geride kalma riskinin başlamak için gereken artan yatırıma değer” olduğunu söyledi.

JPMorgan’ın metaverse hareketi, Morgan Stanley‘nin geçen ay müşterilere verdiği ilgili notu takip ediyor.

Bankadaki analistler, mobil interneti daha “sürükleyici bir deneyim” ile değiştirdiği için, metaverse’nin Çin’deki ilk toplam adreslenebilir pazarının (TAM) kabaca 4 trilyon dolar olacağını tahmin ediyor. Meta veri deposu, emlak gösterimleri, araç test sürüşleri ve eğitim gibi “çevrimdışı faaliyetleri kesintiye uğratmaya” başladığında, bu rakamın 8 trilyon dolara yükseleceği tahmin ediliyor.

Banka, “Tam veri tabanının genişleyeceğini ve esas olarak e-ticaret ve çevrimiçi eğlence harcamalarının hakim olduğu mevcut çevrimiçi tüketim pazarının ötesine geçmesini bekliyoruz” dedi.